Lidé často ignorují první příznaky leukémie, protože se podobají příznakům jiných, mnohem méně závažných onemocnění.
Leukémie je nádorové onemocnění, které napadá krvetvorné tkáně v těle, a to tím způsobem, že zamezuje tvorbě zdravých bílých krvinek – ty jsou důležitou součástí obranných mechanismů našeho organismu, bez nichž se lidské tělo bohužel neobejde. Nejvíce znepokojující je, že lidé nemusí příznaky tohoto typu rakoviny vůbec pociťovat nebo si je pletou s jinými onemocněními, které nejsou tak závažné. Abyste tedy odhalili leukémii včas, níže se můžete podívat na její první příznaky, říká lékařka Faith Selchick.
Fialové nebo červené skvrny na kůži
Načervenalé nebo fialové skvrny na kůži, známé také jako petechie, se ve většině případů objevují na hrudníku, zádech nebo pažích a vznikají, když váš organismus čelí nebezpečným problémům v krevním oběhu, jako je právě leukémie. Nejhorší na tomto příznaku je, že si ho lidé často pletou s kožními vyrážkami, a proto se rozhodnou návštěvu doktora raději odložit.
Horečka a časté infekce
Všechny typy leukémie snižují schopnost imunitního systému bojovat s patogeny, které mohou způsobit infekce, protože naše tělo v důsledku nedostatku zdravých bílých krvinek nedokáže bojovat proti atakujícím bakteriím a virům. Výsledkem toho je pak skutečnost, že jsou postižení pacienti neustále vystaveni horečkám a respiračním infekcím, jako je například chřipka nebo silný kašel.
Bolest kostí, kloubů a hlavy
Existuje mnoho onemocnění, která mohou způsobovat bolesti kostí a kloubů – v případě leukémie však tato bolest vzniká nahromaděním defektních bílých krvinek. Pacienti tak mohou pociťovat akutní nebo tupou bolest, jejíž intenzita závisí na postižené oblasti. Stejně tak se v případě leukémie u pacientů často objevuje silná bolest hlavy, jež může přetrvávat velmi dlouhou dobu.
Zduření žláz a uzlin
V důsledku leukémie vznikají v těle pacienta zánětlivé procesy, které mohou vést ke zduření žláz a lymfatických uzlin nebo ke vzniku malých nebolestivých bulek modré či fialové barvy. Jelikož však mohou mít zduřené žlázy i plně zdraví lidé, nevyvolává tento příznak přílišnou paniku, a proto pacienti návštěvu doktora odkládají.
Slabost a únava
Ačkoliv leukémie nemusí být vždy to první, co nás napadne, když se cítíme slabí nebo unavení, jde v každém případě o příznak, který by nikdy neměl být ignorován. Snížení počtu zdravých bílých krvinek totiž ovlivňuje schopnost těla přenášet kyslík a živiny, což vede k anémii a chronické únavě.
Neobvyklé krvácení
Pacienti s leukémií mají zpravidla nižší počet krevních destiček, což ovlivňuje schopnost srážení krve a v důsledku zvyšuje tendenci k náhlému krvácení.
Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
Stejně tak jako je tomu u jiných nádorových onemocnění, mohou i pacienti s leukémií ztrácet na váze, a to alarmujícím tempem. Pokud tedy na sobě pozorujete rapidní úbytek váhy, který přišel sám od sebe, měli byste co nejdříve kontaktovat svého lékaře.
Zdroj: Healthline