Štípance od hmyzu nebo dokonce kousnutí od hada dokáží být velmi bolestivé. Nedejte nepříjemným pocitům šanci díky několika opatřením.
Vosí nebo méně časté včelí bodnutí může být opravdu nebezpečné. A nemusíte dokonce být ani alergičtí na hmyzí jed, bohatě stačí, když vás bodnutí zasáhne do oblasti hrdla. Rychle totiž vznikne otok, který značně ztíží dýchání. V tuto chvíli se postižený dostává do život ohrožující situace, vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. A totéž lze říci i o hadím kousnutím. Jak by měla vypadat první pomoc v těchto případech? Více prozradila lékařka Deborah Weatherspoon.
Včelí a vosí bodnutí ošetřujte odlišně
Vosy a včely si nejsou tak podobné, jak si nejspíš myslíte. Především jde o to, že včelí jed obsahuje docela jiné toxické látky než ten od agresivnějších vos. Proměnlivé je také jeho množství. Vosa vás při troše smůly dokáže bodnout hned několikrát, zatímco včela umí žihadlo pod kůži vpravit jen jednou (díky zpětnému háčku v ní zůstane, odtrhne se a včela umírá).
Jak tedy od sebe rozeznat včelí a vosí bodnutí? Pátrejte právě po přítomnosti žihadla. Pokud chybí, narazili jste na vosu. Naopak jeho přítomnost je jasným signálem útoku včely. Pro tento případ si pamatujte, že čím dříve se žihadlo z kůže odstraní, tím méně jedu a s ním i toxinů se do těla dostane.
Jak na ošetření včelího bodnutí
A jak se tedy uvízlého žihadla zbavit? Nejprve je nutné ho jemně vypáčit, např. nůžkami se špičkou nebo jehlou (v nouzi se hodí třeba i hrana kreditní karty). Odtržení nepomůže, háček by mohl zůstat v ráně. Postupujte opatrně, jinak riskujete, že se do rány dostane celý obsah jedového váčku. Následně místo vpichu omyjte dezinfekčním prostředkem nebo alespoň mýdlem smíšeným s vodou.
Nakonec aplikujte účinný obklad, skládající se z jedlé sody promíchané s kapkou vody (musí se vytvořit nestékající pasta). A proč právě soda? Účinně neutralizuje některé toxické látky ve včelím jedu a minimalizuje otok. Tento efekt můžete ještě posílit přidáváním studených obkladů. Mezi další osvědčené metody patří i přiložení plátku cibule nebo stroužku česneku (předem ho prolisujte) na místo bodnutí.
Co dělat, když jsme na hmyz alergičtí
Ne vždy jsou však výše uvedené postupy dostačující. Jestliže se u vás už dříve objevila alergie na hmyz, anebo na sobě pozorujete příznaky dušnosti a malátnosti, aplikujte si kortizon (pokud ho máte) a ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Na místě je rozhodně i zavolání sanitky. Totéž platí i ve chvíli, kdy vás hmyz bodne do oblasti krku nebo jazyka.
První pomoc u včelího bodnutí
Ze všeho nejdříve místo bodnutí dobře omyjte mýdlem a vodou. Ke zmírnění otoku pak použijte chladivý obklad. Hodí se sáček s ledem nebo ještě lépe textilie namočená v octu (jednu lžíci octu zřeďte 250 ml vody). Pokud to nepomůže, použijte protizánětlivé léky nebo antiseptické krémy.
Kousnutí hadem může být také nebezpečné
I když zmije, které se v naší přírodě vyskytují, zpravidla příliš agresivní nejsou, jestliže vás nějaká uštkne, zpozorněte. Zdravému člověku by jed ublížit neměl, ovšem i tak se vyplatí ránu podvázat a vydat se do nemocnice. Tady vám udělají krevní testy, při kterých zjistí, zda jed nepronikl do krve. A pokud ano, odborně vám pomohou. Nejlepší ovšem bude, pokud útočícího hada vyfotíte třeba na mobil. Značně tak urychlíte diagnózu.
Bonusová rada: popáleniny od medúzy
V našich krajích se sice nevyskytují, ale na exotické dovolené (například v Řecku) se s nimi můžeme potkat častěji, než bychom rádi. Obvykle stačí stopy po žahnutí omýt čistou vodou a následně je ošetřit uklidňujícím krémem nebo čpavkem z příruční lékárničky.
Zdroj: Healthline