Srdeční infarkt je velmi nebezpečný stav, a proto je třeba umět rozeznat jeho příznaky a včas zavolat záchranku. Jinak může skončit i smrtí.
Srdeční infarkt je poměrně častý problém, který v mnoha případech bohužel končí smrtí pacienta – zejména pokud nedojde ke včasné léčbě. Je proto velmi důležité, abyste znali nejčastější prvotní příznaky tohoto nebezpečného onemocnění a v případě jejich rozpoznání zakročili včas. Pokud se dostanete rychle do nemocnice, vaše šance na kompletní uzdravení se zvyšuje, říká doktorka Megan Soliman.
První příznaky srdečního infarktu
Mezi nejčastější příznaky srdečního infarktu patří především bolest na hrudi. Mohou se však objevit i další nepříjemnosti, jako jsou například závratě – příznaky mohou být závažné nebo mírné a často se u jednotlivých osob liší. Někteří lidé si dokonce nemusí všimnout ničeho do doby, než onemocnění znemožní tělesné funkce. Za prvotní příznaky se však považuje:
- bolest na hrudi nebo nepříjemné pocity,
- dušnost,
- bolest v paži, rameni nebo krku,
- nevolnost,
- pocení,
- závratě nebo točení hlavy,
- únavu,
- bolest horní části těla,
- potíže s dýcháním.
Pokud na sobě pociťujete některé z výše uvedených příznaků, měli byste okamžitě zavolat záchrannou službu, nebo oslovit někoho, aby vás dovezl do nemocnice. Nezapomínejte, že včasná léčba vám dokáže zachránit život a zvyšuje šance na kompletní uzdravení.
Rizikové faktory onemocnění
Riziko srdečního infarktu se může zvyšovat v závislosti na několika faktorech – mnoho z nich, jako je zejména rodinná anamnéza a věk, však nelze ovlivnit. Existují ale i další, které ovlivnit můžete, a ochránit tak své zdraví. Mezi ty patří především:
- kouření,
- vysoká hladina cholesterolu,
- obezita,
- nedostatek pohybu,
- vysoká úroveň stresu,
- cukrovka nebo prediabetes,
- strava s vysokým obsahem transmastných a nasycených tuků,
- nadměrná konzumace alkoholu,
- spánková apnoe.
Srdeční varování v jasných signálech: Onemocnění se přiznávají i dušností nebo únavou
Srdeční choroby jsou hlavní příčinou úmrtí u většiny lidí všech věkových kategorií, a to zejména v západních zemích. Pozor by si však měli dávat zejména lidé starší 65 let, u nichž je riziko podstatně vyšší – a to zejména co se týče žen. Na pozoru by se poté měli mít ti, kteří mají v rodině někoho se srdečním onemocněním, vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, obezitou nebo cukrovkou.
Zdroj: Healthline