Pneumonie je nepříjemné a vleklé onemocnění, které se v prvotních fázích projevuje příznaky zaměnitelnými s běžnými respiračními nemocemi. Lze je však velmi dobře identifikovat.
Respirační onemocnění jsou v poslední době velmi často skloňovaným tématem zejména v souvislosti s šířením koronavirové nákazy. Jedná se o různé typy potíží, které doprovázejí především těžší případy nákazy a mohou přejít až do zápalu plic, tedy pneumonie. Ta se však může objevit zcela samostatně jako důsledek virové či bakteriální infekce (v převážné míře), ale také v podobě parazitického nebo plísňového onemocnění.
Všechny formy infekce se vždy projevují stejnými příznaky, podle nichž lze zápal plic bezpečně poznat, přestože se mohou jevit jako velmi nenápadné a jsou často zaměňovány s lehčími formami respiračních potíží.
Hlavní příznaky pneumonie
Primární příznaky zápalu plic se objevují standardně v kombinaci a zahrnují:
- zrychlený puls
- bolest na hrudníku
- dusivý kašel se známkami krve
- horečka či zimnice
- dušnost
Zrychlený puls
Zápal plic se obvykle vyvine z nepodchycené infekce, která postupně napadá plicní tkáň. Jakmile přejde infekce do pneumonie, je možné pozorovat výrazné zrychlení pulsu dosahující až 100 tepů za minutu. Pokud tedy dlouhodoběji trpíte nepříjemnými respiračními problémy doprovázenými dalšími příznaky a dojde k výraznému zrychlení vašeho pulsu, je to zpravidla znak, že se již jedná o vážný stav.
Bolest na hrudníku
Vedle zrychleného pulsu způsobuje rozšiřující se infekce velmi pronikavý tlak na hrudníku, zvláště po prudších záchvatech kašle. Bolest v hrudní oblasti navíc odeznívá relativně pomalu a může vás trápit i kontinuálně.
Dusivý kašel se známkami krve
Běžným příznakem pneumonie jsou také záchvaty dusivého kašle, jež přicházejí v neustále se zkracujících intervalech. Při takovém kašli se mohou ve vykašlaném hlenu objevovat stopy krve.
Horečka a zimnice
Stejně jako u řady jiných infekčních a zánětlivých onemocnění, i u pneumonie je jedním z hlavních příznaků zvýšená teplota přecházející v horečku či zimnici. Přetrvávající horečka je velmi nebezpečná pro všechny tělesné funkce, pokud tedy teplota dlouhodobě neklesá pod 38 °C, je návštěva lékaře na místě.
Dušnost
Vedle záchvatů kašle a bolesti na hrudi je dalším průvodním znakem pneumonie tzv. dušnost. Jedná se o stav nepříjemného napětí na hrudi a těžkého dýchání, kdy nedochází k dostatečnému okysličení krve. Dušnost může přicházet po větší námaze, ale také v klidovém stavu. Právě druhý typ by měl být pro nemocného alarmujícím.