S rozšiřováním afrických klíšťat do Evropy roste i riziko zavlečení nebezpečných nemocí do Česka. Epidemiolog upozorňuje na možná zdravotní rizika a potřebu včasné prevence.
Přenos afrických klíšťat do Česka
V Polsku se rychle šíří africká klíšťata hyalomma a jejich výskyt byl zaznamenán také v Německu, Rakousku, na Slovensku a v Česku. Tato klíšťata mohou přenášet právě krymsko-konžskou hemoragickou horečku, která má úmrtnost mezi 15 a 40 procenty. Symptomy zahrnují silnou horečku, krevní výrony, hubnutí a poškození jater, jak uvádí web televize Polsat News.
Hyalomma je mnohem větší než naše běžná klíšťata, má jiné zbarvení a většinou se sem dostává s tažnými ptáky, kteří se vracejí do Evropy ze svých zimovišť. Vědci v Česku nacházejí africká klíšťata spíše na koních než na lidech.
Zdravotní rizika a prevence
Epidemiologové varují před podceňováním krymsko-konžské hemoragické horečky. Podle nich je toto onemocnění podobné horečce dengue a klíšťové encefalitidě. Kromě toho už nyní klíšťata v Česku šíří babeziózu, kterou způsobuje jednobuněčný prvok rodu Babesia, který je příbuzný původci malárie. Tento prvok napadá domácí i divoká zvířata a lidi prostřednictvím klíštěte obecného, pijáka lužního a pijáka stepního, informuje web Healthline.
Lékaři potvrdili výskyt nebezpečných komárů kolem českých hranic. Přenášejí tato onemocnění
Na našem webu ZdravéStravování jsme vás nedávno informovali o tom, že správně odstranění klíštětw minimalizuje riziko infekce. Pomoci vám může alkohol a pinzeta.