Pylová alergie je nepříjemný problém, se kterým se mnozí potýkají během jarních měsíců. S úlevou vám dokáže pomoci jednoduchá domácí léčba.
Pylová alergie je nepříjemný problém, který označuje zvýšenou citlivost na pyl – pokud se s ním pacient dostane do styku, jeho imunitní systém ho identifikuje jako nebezpečného vetřelce a v důsledku se začne bránit typickými příznaky, jako je například kýchání, výtok z nosu nebo kašel. Jedná se navíc o jednu z nejběžnějších alergií po celém světě, ovšem jen málo lidí ví, jak se s ní rychle a přirozeně vypořádat. Stačí však změnit některé své návyky a použít správné prostředky, říká doktor Marc Meth.
Pylová alergie a lidské zdraví
Když lidé s pylovou alergií přijdou do styku s pylem, jejich imunitní systém ho mylně identifikuje jako nebezpečného vetřelce, a v důsledku toho začne produkovat chemické látky včetně histaminu, aby proti pylu bojoval. Tato reakce však může vést také k četným dráždivým příznakům, jako jsou:
- ucpaný nos,
- tlak v dutinách, který může způsobovat bolest v obličeji,
- výtok z nosu,
- svědění a slzení očí,
- bolest v krku,
- kýchání,
- kašel,
- oteklou, namodralou kůži pod očima,
- snížený smysl pro chuť nebo čich,
- zvýšené astmatické reakce.
Někteří lidé mohou trpět příznaky pylové alergie celoročně, zatímco jiní je pociťují jen v určitých obdobích – například lidé citliví na pyl břízy mohou mít největší problém na jaře, kdy tyto stromy kvetou. Stejně tak na tom jsou lidé s alergií na ambrózii, kteří nejvíce trpí během časného podzimu. Jakmile se však u člověka tento druh alergie jednou objeví, je bohužel nepravděpodobné, že by zmizel. Příznaky však lze naštěstí léčit pomocí některých změn životního stylu a užívání vhodných léčivých prostředků.
Léčba pylové alergie
K léčbě pylové alergie se nejčastěji volí léky, a to ve většině případů volně prodejné, jako jsou například:
- antihistaminika, jako je cetirizin nebo difenhydramin,
- dekongestiva, jako je pseudoefedrin nebo oxymetazolin,
- léky, které kombinují antihistaminikum a dekongestant, jako je loratadin/pseudoefedrin a fexofenadin/pseudoefedrin,
- injekce proti alergiím.
Pokud vám se zmírněním příznaků nepomohou žádné léky, může vám lékař doporučit nechat se naočkovat proti alergii. V takovém případě si můžete nechat aplikovat sérum, které je schopno upravit reakci imunitního systému na daný alergen, a pomoci tak snížit závažnost reakcí organismu (očkování proti alergii se však nedoporučuje dětem mladším 5 let).
Domácí léčebné prostředky
Příznaky pylové alergie můžete zmírnit také pomocí několika domácích prostředků a změn každodenních návyků. Patří mezi ně například:
- použití stlačovací láhve k vyplachování pylu z nosu,
- užívání bylinek a extraktů, jako je například pelyněk, který neobsahuje toxické pyrrolizidinové alkaloidy, nebo spirulina,
- pravidelné praní oblečení a jeho výměna po venkovních aktivitách,
- sušení oblečení v sušičce namísto venku na šňůře,
- používání klimatizace v autech a domácnostech,
- používání odvlhčovače vzduchu,
- pravidelné vysávání domácnosti.
Zdroj: Healthline