Možná vám někdy bylo po konzumaci melounu nevolno. Pravděpodobně jste si mysleli, že jste se ho jednoduše přejedli. Pravdou však je, že jste mohli prodělat mírnou otravu, říká doktorka Jenna Fletcher.
Ačkoliv se melouny těší největší oblibě přes horké léto, kdy skvěle zaženou žízeň a celkově osvěží, není výjimkou, že jsou na pultech obchodů dostupné během celého roku. Protože jsou melouny povětšinou výborné, není neobvyklé, že je mnohdy konzumujeme „ve velkém“. Je pravděpodobné, že jste po melounu někdy zažili střevní potíže, nevolnost, průjem a možná i celkovou slabost. Bez patřičných znalostí jste tyto stavy mohli přičíst nadměrné konzumaci této pochutiny. Pravdou však je, že jste mohli prodělat lehkou otravu.
Jak otravu melounem rozpoznat?
Abyste byli schopni adekvátně reagovat, je jistě důležité vědět, jak rozpoznat probíhající otravu. Obecně se příznaky dostavují do jedné až šesti hodin od konzumace melounu a patří k nim nevolnost, popřípadě zvracení, průjem, střevní potíže, slabost, zvýšení tělesné teploty, citlivost kloubů a mrazení. Mezi méně časté příznaky se řadí nízký krevní tlak, dušnost a bušení srdce. Pocítíte-li některý z těchto příznaků, měli byste začít jednat.
Mírnější formy otravy můžete zvládnout doma, avšak při neustupujících příznacích či stupňujících se potížích je důležité vždy vyhledat lékaře. V domácích podmínkách můžete zkusit improvizovaný výplach žaludku – vypijete větší množství osolené vody a manuálně si vyvoláte zvracení. Tento postup opakujete do té doby, dokud není žaludek prázdný. K neutralizaci působení jedů můžete použít aktivní uhlí (tablety jsou volně dostupné ke koupi v lékárnách).
Jakmile se vám uleví, je dobré tělo dostatečně hydratovat. V tom vám pomůže neslazený čaj s citronem. Důležité je pamatovat na to, abyste neužívali analgetika či přípravky tlumící průjem. Tato léčiva totiž jen utlumí následek, ale neodstraní jeho příčinu. Nepomohou vám tudíž zbavit vaše tělo přijatých jedů a toxinů. Těch se snáze zbavíte právě dostatečným přísunem tekutin, které vašemu tělu pomohou s jejich vyplavením a vyloučením.
Rizikové jsou rané odrůdy melouny
Za nejrizikovější se považují rané odrůdy melounů. Kvůli vyššímu výnosu a zisku se pěstují pod nejrůznějšími fóliemi. Ty jim pomáhají dozrát již 2 měsíce po výsadbě (fólie zvyšují teplotu okolního vzduchu, a meloun tak obecně rychleji dozrává). Nicméně tato krátká doba zrání zapříčiňuje potenciální nebezpečnost zmiňovaných plodin. Během takto krátké doby se totiž melouny nestihnou zbavit dusičnanů, které jsou obsaženy v hnojivu pro jejich růst. Hodnoty těchto nebezpečných látek poté mohou několikanásobně překračovat povolené normy.
Dalším nebezpečím je vynikající schopnost melounů absorbovat látky ze vzduchu. Z tohoto důvodu se nedoporučuje nákup melounů v bezprostřední blízkosti silnic. Samotná dužina poté absorbuje škodliviny několikanásobně rychleji než slupka, proto se rovněž nedoporučuje nákup jiných než celých melounů. Doma můžete provést jednoduchý test na přítomnost cizorodých látek v dužině – kousek dužiny ponořte do studené vody. Pokud získá světle růžovou barvu, meloun nejezte.
Zdroj: MedicalNewsToday