Za své zdraví stojí bojovat. Naučte se rozpoznat příznaky zákeřné rakoviny jater, a zajistěte si tak včasnou diagnózu onemocnění.
Zhoubný nádor jater je podle dostupných statistik diagnostikován přibližně 1 000 Čechů ročně. Vzhledem k tomu, že se většina příznaků projeví až v pozdějších fázích nemoci, uváděné číslo je pouze zlomkem všech, kdo rakovinou jater ročně onemocní. Abyste maximalizovali šanci na včasnou diagnózu (ať už u sebe, nebo u svých blízkých), naučte se rozeznávat její příznaky. Vhodné je rovněž omezit rizikové faktory, které přispívají k rychlejšímu rozvoji a postupu nemoci, radí lékař Brett Barlow.
Příznaky se většinou projeví později
Rakovina jater patří mezi dobře léčitelná onemocnění, avšak s tím, jak nemoc postupuje, naděje na úplné vyléčení klesá. Bohužel většina příznaků se objevuje až v pokročilých stádiích nemoci. Jakmile některý z příznaků, které mohou poukazovat na přítomnost rakovinného bujení ve vašem organismu, vypozorujete, vždy byste měli vyhledat lékaře. Pouze on vám může provést potřebná vyšetření a rakovinu jater potvrdit či vyvrátit. Mezi nejčastější stavy spojované s rakovinou jater se řadí:
- svědění kůže,
- únava a pocit slabosti,
- celková malátnost a nepohodlí,
- ztráta chuti k jídlu a rychlý pocit plnosti i po lehkém jídle,
- náhlý úbytek hmotnosti bez zjevné příčiny,
- bolesti nebo otok břicha,
- dlouhodobá nevolnost (byť mírná) a zvracení,
- žloutenka (zežloutnutí kůže a očního bělma).
Rizikové faktory zahrnují především alkohol
Ačkoliv přesná příčina rozvoje tohoto onemocnění není známa, lékaři byli schopni vypozorovat několik rizikových faktorů, které jí ve velké míře předcházejí. Jedním z nich je nadměrná konzumace alkoholu.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by zdravý člověk měl denně vypít maximálně dvě až čtyři deci suchého bílého vína, nebo maximálně třetinku piva. Nadměrná konzumace alkoholu je jen v tuzemsku zodpovědná za třetinu všech diagnostikovaných tumorů.
Bohužel za posledních 20 let trend spotřeby alkoholu stoupá a s ním analogicky stoupá i počet diagnostikovaných případů rakoviny jater (od začátku tisíciletí je roční počet nově rozpoznaných onemocnění dvojnásobný). Dalším rizikovým faktorem je nějaké jaterní onemocnění. Lékaři vypozorovali, že rakovina se rozvine mnohem častěji u těch lidí, kteří trpí některou jaterní chorobou (kupříkladu cirhóza nebo steatóza). Dalším z rizikových faktorů je probíhající či prodělaná žloutenka, respektive hepatitida.
Léčba onemocnění je individuální
Rakovinu jater diagnostikuje lékař na základě vyšetření ultrazvukem, rentgenem hrudníku či krevního rozboru. Pokud se onemocnění potvrdí, je léčba odvislá mj. od stádia, v němž se nemoc nachází. V případě, že se podaří onemocnění zjistit včas (zlomek případů), čeká vás chirurgický zákrok, při němž se odstraní nádor. Po operaci zpravidla následuje chemoterapie a radioterapie. Transplantace jater se provádí jen minimu pacientů – je nutné vyhovět přísným kritériím.
Zdroj: Healthline