Drtivá většina pacientek s rakovinou prsu kdysi přehlížela tyto klíčové příznaky

mýty o rakovině prsu
Fotografie: Freepik

Každoročně je v Česku nově diagnostikována rakovina prsu u více než 8 000 žen, přes 99 000 jich aktuálně s nemocí bojuje nebo je po léčbě. 

Rakovina prsu každoročně zasáhne tisíce žen napříč věkovými skupinami. Přestože moderní medicína nabízí účinné možnosti léčby, klíčem k úspěchu zůstává prevence – pravidelné samovyšetření, mamografické kontroly a otevřený přístup k vlastnímu zdraví, uvádí web Healthline. Osvěta, kterou šíří organizace Bellis i odkaz zesnulé Aničky Slováčkové, pomáhá bourat strach, předsudky a mlčení kolem této nemoci.

Proč je prevence tak důležitá?

Zásadní je samovyšetření prsou. Stačí pár minut měsíčně – ideálně mezi 7.–10. dnem menstruačního cyklu – a můžete včas zachytit i malý útvar, který by jinak zůstal dlouho nepovšimnut. Jak informuje VZP, pokud je vám víc než 45 let, máte nárok každé dva roky na mamografii zdarma. Bohužel, chodí na ni jen 60 % žen. Přitom právě tato vyšetření mohou zachránit prsa – i život. U mladších žen je pak vhodnější ultrazvukové vyšetření, na které obvykle pojišťovny přispívají určitou částkou.

samovyšetření prsu
Fotografie: Freepik

Čeho si na prsou všímat

Pokud na svém prsu objevíte nějakou nesrovnalost ze seznamu níže, nepanikařte, ale rozhodně se objednejte k lékaři. Ne každý útvar znamená rakovinu, ale jistota je jistota. Zde jsou hlavní signály:

  • bulka nebo jiný neobvyklý útvar,

  • změna tvaru či velikosti prsou,

  • vpáčená bradavka, výtok, zarudnutí, bolest,

  • změna struktury kůže.

játra

Příznaky cirhózy jater, na které je třeba dávat pozor: Projevuje se i svěděním a tmavou močí

Nejste na to sama

Organizace Bellis a další pacientské iniciativy ukazují, že nemoc nemusí znamenat konec života, ale nový začátek. Poskytují psychologickou podporu, skupinové terapie i osvětu pro školy. A také knihy, které ženám pomáhají zvládnout jak léčbu, tak návrat do běžného života.

Anička Slováčková – inspirace i poselství

Zesnulá zpěvačka Anička Slováčková o své nemoci mluvila otevřeně. Nebála se sdílet bolest, ale i naději. Tím pomohla stovkám žen. Přiměla je zvednout telefon, objednat se na vyšetření, začít se o sebe starat. Její odkaz žije dál – v každé ženě, která si díky ní sáhne na prso a řekne si: „Zkontroluju se. Pro jistotu.“

Stoupněte si před zrcadlo. Věnujte si 5 minut. Naučte se techniku samovyšetření. Zapište si termín další kontroly. Mluvte s dcerou, kamarádkou, kolegyní. Předejte to dál. Prevence není strach – je to odvaha postarat se o sebe. Protože zdraví je dar. A ten máme ve vlastních rukou. O tom, jak provádět samovyšetření prsu, jsme psali na ZdravémStravování v minulosti.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]