
Rakovina prsu je nebezpečné onemocnění, se kterým se v současné době potýká čím dál více žen. Za žádnou cenu proto nepodceňujte jeho prevenci.
Obávaná rakovina prsu je nejčastější zhoubné onemocnění u žen, které je zapotřebí odhalit včas. Jen tak totiž můžete zvýšit svou šanci na úplné vyléčení a možnost vrátit se k běžným každodenním záležitostem. Jak proto uvádí lékařka Faith Selchick, je nezbytné dbát na pravidelnou prevenci a v případě, že na sobě rozpoznáte typické symptomy onemocnění, tak okamžitě navštívit odborníka, který vám pomůže stanovit diagnózu.
Rakovina prsu u žen
Včasné odhalení rakoviny prsu výrazně zvyšuje šanci na úplné vyléčení onemocnění. Snažte se proto alespoň jednou měsíčně provádět samovyšetření, a to nejlépe 5.–10. den po začátku menstruace (u žen po menopauze kdykoli, ale také pravidelně). Provedete jej tak, že si stoupnete před zrcadlo a zkontrolujete tvar, velikost a symetrii prsů. Přitom rovněž sledujte změny v barvě kůže, vpáčení bradavky, případný výtok nebo vtaženou kůži.
Následně ve stoje i v leže prohmatejte celý prs a podpaží krouživými pohyby, zda se tam nenachází zatvrdliny, bulky nebo bolestivé místo, radí web Healthline. Ty totiž patří mezi typické příznaky rakoviny prsu, stejně jako změna jejich velikosti a tvaru, krvavý výtok z bradavky, změna barvy a struktury kůže nebo zarudnutí a otok v oblasti prsu. Pokud byste tyto změny na sobě rozpoznali, je nezbytné okamžitě navštívit lékaře.
Příznaky cirhózy jater, na které je třeba dávat pozor: Projevuje se i svěděním a tmavou močí
Od 45 let se poté ženám doporučuje podstupovat pravidelně mamografické vyšetření, které jednou za dva roky hradí pojišťovna v rámci screeningu rakoviny prsou. Mezi rizikové faktory onemocnění patří podle lékařky Teresy Hagan Thomas rodinná anamnéza, hormonální léčba a bezdětnost, alkohol, kouření, obezita a obecně nízká fyzická aktivita, vyšší věk a genetické mutace. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak rozpoznat nebezpečná znaménka na kůži od těch rizikových.