Rakovina tlustého střeva patří v České republice mezi nejčastější onkologické nemoci. Avšak pokud se odhalí včas, je dobře léčitelná.
Na kolorektální karcinom neboli rakovinu tlustého střeva a konečníku každoročně umírá asi půl milionu lidí. Původ a příčiny vzniku tohoto nádoru nejsou známy. Vyznačuje se přítomností rakovinných buněk na polypech ve výstelce tlustého střeva. Neléčené polypy mohou být nebezpečné a urychlují poškození sliznice. Pokud se ale nemoc podaří odhalit včas, je léčba velmi úspěšná. Zde je 10 varovných příznaků rakoviny tlustého střeva, na které je třeba dávat pozor. Více prozradila lékařka Alana Biggers.
Rizikové faktory kolorektálního karcinomu
Rakovinu tlustého střeva mohou způsobit některé faktory, jako je věk (nad 50 let), přetrvávající střevní potíže, rodinná anamnéza, obezita, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, sedavý způsob života, diabetes 2. typu či nadměrná konzumace červeného masa a zpracovaných potravin atd. V závislosti na stadiu onemocnění je rakovina tlustého střeva obtížně léčitelná, a proto je důležité rozpoznat varovné příznaky, aby bylo možné ji včas léčit, a zvýšit tak šanci na vyléčení.
Příznak č. 1: Zácpa
Existuje souvislost mezi zácpou a rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Zácpa je důležitým ukazatelem a může být příznakem rakoviny tlustého střeva. V roce 2004 vědci potvrdili hypotézu, že zácpa nebo nadměrné užívání projímadel předurčuje vznik rakoviny tlustého střeva. Nádor na vzdáleném konci tlustého střeva lze velmi obtížně léčit a vyléčit. Proto pokud máte potíže s vyprazdňováním bez konkrétního důvodu, je nejlepší poradit se s odborníkem.
Příznak č. 2: Průjem
Pokud trpíte průjmem po dobu několika týdnů, může se jednat o časný příznak rakoviny tlustého střeva. Pokud nádor překáží ve střevech, může to vést k řídké stolici, nebo dokonce k přetrvávající plynatosti, bolesti žaludku, nevolnosti, zvracení atd. Nádor může také narušit sliznici trávicího systému. Pokud přetrvává několik dní, je známkou dehydratace, která může ukazovat na nádor, proto je důležité zkontrolovat svůj zdravotní stav.
Příznak č. 3: Krev ve stolici
Příčinou krve ve stolici jsou v naprosté většině případů zdánlivě obyčejné hemoroidy (rozšířené žíly v konečníku). Pokud se však ve vaší stolici objeví tmavě červená nebo tmavě hnědá krev, může to znamenat mnohem vážnější problém. Zhoubný nádor: rakovinu tlustého střeva nebo žaludeční vřed. Pro přesnou diagnózu se obraťte na odborníka.
Příznak č. 4: Časté pohyby střev
Máte-li často tendenci sedět po pohybu žaludku (pohybu střev), může být tento diskomfort varovným příznakem rakoviny tlustého střeva, ke které dochází, když nádor blokuje střevo a brání mu v pohybu. Pokud jste tedy tyto problémy začali pociťovat, raději neváhejte a okamžitě se obraťte na svého lékaře. I tato zdánlivě banální záležitost může značit obrovský problém.
Příznak č. 5: Menší stolice
Malá, řídká stolice je možným indikátorem rakoviny tlustého střeva. Může to být důsledek nádoru v tlustém střevě, který ztěžuje odchod stolice. Pokud si všimnete tohoto příznaku (zhoubný nádor konečníku), vyhledejte odborníka, jenž zkontroluje váš zdravotní stav.
Příznak č. 6: Oteklé břicho a bolesti
Pokud máte bolesti v dolní části žaludku nebo citlivost na dotek, může to naznačovat přítomnost nebo vývoj zhoubného nádoru (v raném stadiu) v trávicím traktu, tlustém střevě nebo konečníku. Bolesti žaludku jsou jedním z prvních příznaků, které se objevují u osob, u nichž byla diagnostikována rakovina tlustého střeva. Bolesti někdy mohou být velmi silné a mohou znamenat, že se rakovina začala šířit do jiných orgánů. Pokud bolest žaludku přetrvává déle než 3 dny, vyhledejte odborníka.
Příznak č. 7: Anémie
Anémie je nedostatek železa, který je charakterizován abnormálním snížením hladiny hemoglobinu v krvi (obsaženého v červených krvinkách), jenž přenáší kyslík do všech orgánů v těle. Nežádoucí účinky anémie, jako je bledá kůže, zrychlený puls, dušnost, závratě či studené ruce a nohy, nelze brát na lehkou váhu. Nevysvětlitelná anémie může být příznakem rakoviny tlustého střeva. K tomu může dojít, když nádor začne způsobovat krvácení do trávicího traktu.
Příznak č. 8: Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
Pokud je vám více než 50 let a začnete hubnout velmi náhle, bez jakéhokoli konkrétního důvodu, je to znepokojující příznak. Tento symptom může souviset s tlustým střevem nebo konečníkem. Nedávná zpráva uvedená v časopise Annals of the Royal College of Surgeons of England informovala o tom, že nevysvětlitelný úbytek hmotnosti se nejčastěji vyskytuje u pokročilého kolorektálního karcinomu.
Vznik nádoru může způsobit ztrátu chuti k jídlu, protože nemoc ovlivňuje trávicí systém, a proto dochází ke ztrátě hmotnosti. Pokud zaznamenáte výrazný úbytek hmotnosti, aniž byste provedli nějaké konkrétní změny ve stravování, poraďte se s odborníkem.
Příznak č. 9: Slabost a únava
Dalším časným projevem rakoviny tlustého střeva je celkový pocit slabosti. Abnormální a opakující se slabost nebo pocit „vyčerpání“ po splnění úkolu je znepokojivým příznakem. Polypy nebo nádory v tlustém střevě mohou způsobit nedostatek železa, což vede ke snížení hladiny kyslíku v krvi a následné slabosti.
Příznak č. 10: Plynatost a nadýmání
Mnoho lidí se denně potýká s nepříjemnými pocity plynatosti střev. V kombinaci s uvedenými příznaky však může jít o symptom nádoru v tlustém střevě. Tento nádor způsobuje v tlustém střevě překážku, která brání odchodu plynů, což vede k nadýmání. Navštivte specialistu, aby ověřil, zda nemáte zhoubný nádor.
Jak předejít riziku vzniku rakoviny?
Zde je několik preventivních rad, díky kterým můžete snížit riziko rakoviny tlustého střeva. Jezte pestrou stravu se zeleninou, čerstvým ovocem a celozrnnými produkty, vyhněte se pití alkoholu a omezte kouření nebo s ním úplně přestaňte. Cvičte alespoň 30 až 40 minut 5krát týdně a pokud máte nadváhu, snažte se změnit své stravovací návyky a postupně zhubnout. Pravidelně se podrobujte screeningovým vyšetřením, abyste předešli rakovině tlustého střeva.
Zdroj: Healthline