Rakovina je zákeřná nemoc, se kterou se doposud setkalo mnoho lidí. Je důležité ji v čas odhalit a začít léčit. Člověk by měl znát základní informace o rakovině vaječníků, které prozradila manažerka klinických studií léků na rakovinu Christina Chun.
Rakovina v těle se může vyskytnout na mnoha místech. Jedním z míst jsou i vaječníky. Tento typ nemoci by se měl zachytit v počátečním stádiu, aby byla léčba snadnější a úspěšnější. Pomůžou tomu znalosti o rakovině vaječníků a také příznaky, které žena může pociťovat.
Příznaky rakoviny vaječníků
V průběhu vývoje rakoviny se vyskytuje více příznaků, které na sobě žena může pociťovat.
- zánět břicha,
- bolest v oblasti pánvi,
- špatné trávení,
- časté nutkání na močení,
- únava,
- náhlý úbytek hmotnosti.
Ženy, které mají vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků
Tato nemoc může propuknout i u zcela zdravé ženy. Existují faktory, které mohou způsobit toto onemocnění.
- výskyt tohoto druhu rakoviny v rodině,
- věk nad 50 let,
- užívání některých léků,
- léčba pro oplodnění,
- hormonální změny,
- časté užívání alkoholu a tabáku,
- obezita.
Tichý příchod rakoviny, kterého si nemusíte všimnout
Příchod této nemoci nebolí a nemusíte si jí ani všimnout. Může se projevit ze dne na den. V momentě, kdy se rakovina začne v těle ženy vyvíjet na sebe neupozorňuje žádnými příznaky, a proto je nazývána jako tichý zabiják. Nejsou pozorovány žádné příznaky a žena si myslí, že je zcela v pořádku. Diagnostika je velice obtížná. Abyste přišli na to, že se ve vašem těle děje nějaká změna, měli byste pravidelně chodit na kontrolu ke svému gynekologovi, který má potřebné lékařské vybavení pro diagnostiku.
V období, kdy se žena nachází v menopauze nebo v mladším věku se riziko rakoviny vaječníků zvyšuje. Je to proto, že v ženském těle probíhají hormonální změny. Po celém světě na tuto nemoc ročně zemře 140 000 žen. Za rok se diagnostikuje přibližně 250 000 nových případů. Každá žena by si měla pravidelně domluvit prohlídku u svého gynekologa alespoň jednou ročně, aby lékař mohl provést kontrolu a případně včas zachytit počátek vývoje této nemoci a zahájit léčbu.
Po nálezu tohoto druhu rakoviny žije žena přibližně 5 let
Pokud lékař u pacientky stanoví tuto nemoc, tak délka jejího života závisí na dvou faktorech. Těmito faktory je fáze vývoje nádoru (zda je zachycen na počátku vývoje nebo v pozdějším stádiu) a věk pacienta, ve kterém je nemoc diagnostikována. Až 46 % žen, žije ještě 5 let od stanovení diagnózy. V tomto případě opět platí, že by měla být prohlídka na gynekologii pravidelná a v případě jakýchkoliv potíží i častější.
Tuto nemoc je možné překonat na 90 %
Pokud je u pacienta zachycena včas, tak je vyšší pravděpodobnost, že ji pacienti překonají účinnou a méně agresivní léčbou. V případě, kdy má pacient jakékoliv příznaky, které by se daly spojovat s rakovinou vaječníků, je velice důležité se poradit s lékařem. Ten provede podrobná vyšetření, která jsou důležitá k odhalení nádoru na vaječnících. Nebojte se svého lékaře zeptat a případně situaci i nadále řešit s odborníky.
Možnost odhalení nádoru pomocí stěrů
Rakovina vaječníků nelze odhalit pouhým stěrem (cytologie), jenž se provádí při pravidelné prohlídce na gynekologii. Tento stěr je potřeba dělat alespoň jednou ročně. Cytologií se kontroluje děložní čípek, zda na něm nejsou nějaké změny. Vyšetření, které se provádí při podezření na rakovinu vaječníků zahrnuje vyšetření pánve a krevní test.
Zdroj: Healthline