Termínem leukémie je označováno několik příbuzných typů rakoviny napadající krev nebo kostní dřeň. Nejčastějšími pacienty s touto diagnózou jsou děti ve věku do 15 let. U tohoto typu onemocnění je včasná diagnóza jedním z hlavních faktorů přispívajících k naději na přežití, jelikož léčba, která se běžně aplikuje, je mnohem účinnější při nízkém napadení organismu.
V současné době jsou rozeznávány 4 hlavní typy leukémie, které se obecně projevují stejnými příznaky. Pokud tedy sledujete většinu těchto symptomů v kombinaci, raději se nechte vyšetřit, můžete sobě (nebo vašemu příbuznému) zajistit velmi rychlý zásah lékařské pomoci a úplné uzdravení.
Příznaky, které indikují všechny druhy leukémie
Přestože se jedná o symptomy, které doprovázejí také řadu jiných onemocnění, v případě leukémie se obvykle vyskytují současně a mají dlouhotrvající charakter, který je prakticky permanentní. Jaké tedy jsou rané příznaky leukémie?
Konstantní únava, slabost a vyčerpání
Tento symptom je shodný prakticky pro všechny nemoci, rakovinné bujení nevyjímaje. Organismus reaguje na nutnost směrovat reakce imunitního systému na určité místo v těle odstavením některých kognitivních funkcí, což se projevuje jako konstantní únava. Jste-li unaveni dlouhodobě, ať už se jedná o únavu mírnou nebo náročnou, měli byste to rozhodně řešit – jedná se zpravidla o indikátor toho, že s vaším organismem není něco v pořádku.
Dušnost
Jelikož leukémie je úzce spojená s krvetvorbou, může ji indikovat také dušnost, tedy problémy s dýcháním. Hlavní funkcí krve je okysličování organismu a distribuce živin. Pokud se sníží obsah hemoglobinu či se rozvine anémie, přestává být tělo schopno správně se okysličovat, což navenek přechází do dušnosti.
Časté krvácení sliznic
Kromě dušnosti ovlivňuje leukémie také srážlivost krve a obsah trombocytů (krevních destiček), jejichž účelem je zacelovat cévy v případě poškození. Pokud dochází častěji ke krvácení z nosu, dásní nebo střev, může to být v důsledku leukémie. Tyto symptomy jsou obvykle spojeny se stresem, stává-li se však, že se krvácení dostavuje velmi často, rozhodně jej nepodceňujte.
Modřiny a podlitiny
Modřiny a podlitiny vznikají narušením cévních stěn. Pokud se vám na těle začnou objevovat podlitiny, které mají nevysvětlitelný původ, může to být symptom leukémie – jak už bylo řešeno, tato nemoc ovlivňuje hladinu krevních destiček v krvi. Je-li nízká, může docházet na lokalizované porušení cév, které se pomaleji eliminuje, protože v krvi není dostatek prvků, které by ji zacelily.
Červené skvrnky – petechie
Obdobně se nedostatek krevních destiček může projevit červenými skvrnami v oblasti kotníků nebo jinde na končetinách. Jedná se o petechii způsobující bezbolestné rudé skvrnky v důsledku nedostatečné srážlivosti krve.
Bolesti hlavy a bledost
Časté bolesti hlavy mohou být projevem anémie, kterou leukémie způsobuje. Pokud se však vyskytnou bolesti ostrého charakteru, vyhledejte ihned lékařskou pomoc – mohou vzniknout v důsledku nitrolebečního krvácení (obdobně jako nevysvětlitelné podlitiny). Vedle bolestí hlavy se anémie projeví také bledostí kůže, kterou způsobuje nedostatek krevního barviva.
Otok dásní
Dalším a velmi obvyklým příznakem leukémie je otok dásní. Při tomto symptomu se hmota dásní zvětší a je hmatově nepříjemná, dásně v ústech začnou zavazet. Lokální otok dásní mohou způsobit různé faktory (především infekce v ústech), přetrvává-li však, nebo není specificky lokalizován, rozhodně s ním běžte k lékaři.
Ztráta chuti k jídlu a bolesti břicha
S leukémii souvisí také zánět v horní části břišní dutiny – jedná se nejčastěji o zánět sleziny, která oteče a zvětší svůj objem. Takto může tlačit na žaludek, čímž podporuje nechutenství, nebo způsobovat značné bolesti. Bolest může být buď intenzivní, nebo se může projevovat jen neustálým nepohodlím v oblasti sleziny.
Horečka a zimnice, bolest kostí a zvýšené noční pocení
Leukémie se může projevovat také zvýšenou teplotou, zimnicí nebo bolestí kostí. Přestože se všechny tato symptomy vyskytují jen u některých pacientů, nejsou-li doprovázeny dalšími příznaky, které by indikovaly jiné onemocnění, neměl by být tento příznak rozhodně přecházen bez povšimnutí
Stejně byste měli reagovat také v případě, že se ráno probouzíte nezvykle až nadměrně propocení – může se jednat o snahu imunitního systému vyrovnat se infekcemi, které leukémie způsobuje.
Zvětšení lymfatických uzlin
Bezbolestný otok lymfatických uzlin je nejčastějším indikátorem leukémie, jehož prostřednictvím je diagnostikována. Mohou se objevit otoky na slabinách, v podpaží nebo krční oblasti. Otok je dlouhodobý a na dotek bezbolestný.
Zvětšující se vyrážka
Mnoho pacientů se také potýká s kožní vyrážkou, která může být lokalizována na různých místech a mít velmi variabilní vzhled. S postupující nemocí se vyrážka však zvětšuje a rozšiřuje.