Tuberkulóza je závažné plicní onemocnění, které podle Světové zdravotnické organizace ohrožuje 2 miliardy lidí, navíc na toto infekční onemocnění zemře 2 miliony pacientů ročně. Naučte se poznat rané příznaky tohoto onemocnění.
Podle lékařů bez hranic na tuberkulózu umřou každou minutu 4 lidé, jedná se o infekční onemocnění, které rozhodně není poraženo a ohrožuje až 2 miliardy obyvatel planety, kteří žijí ve špatných hygienických podmínkách. Tuberkulóza ale není výjimečná ani v rozvinutých a bohatých státech, jak toto onemocnění rozpoznat od bronchitidy nebo zápalu plic? Jsou kašel a kýchání ranými příznaky a podle čeho ještě usuzovat, že jste se nakazili tuberkulózou?
Běžná respirační infekce nebo tuberkulóza?
Kýchání, kašlání nebo dušnost? V počátečních stádiích onemocnění se tuberkulóza projevuje jako akutní respirační infekce. Z toho důvodu se lékaři nezaměřují na její léčbu, která je v této době nejsnazší. Při bližším zkoumání lze určit diagnózu při fluorografii. Navíc bývají respirační obtíže doprovázené chronickým únavovým syndromem, změnami nálad a pasivitou, kolísající teplotou vyšší než 37 °C. V průběhu noci dochází často k nevysvětlitelnému pocení, pacienti také rychle ubývají na váze. Na co se přesně zaměřit při stanovení onemocnění?
Teplota
Pro tuberkulózu jsou typické dlouhodobé výkyvy tělesné teploty. V ranním čase bývá teplota nižší nebo v normálu, naopak večer vystoupá až na 38 °C.
Kašel
Tuberkulózu symbolizuje neustálý kašel a pokašlávání, ze začátku je spíše suchý, ale s vývojem onemocnění se stává stále intenzivnějším. Později se přidává vykašlávání hlenu, což přináší dočasnou úlevu.
Dušnost a sípání
Únava ve spojení s dýchavičností se objevuje při jakékoli fyzické aktivitě. Z toho důvodu jsou pacienti pasivní až apatičtí, protože tento stav se zhoršuje.
Změna barvy kůže na tváři
Obličej tuberkulotiků je bledá a strnulá, ale tváře mívají vlivem zvýšené teploty růžolící.
Bezdůvodný úbytek hmotnosti
Kromě únavy je dalším symptomem výrazný úbytek hmotnosti při zachování běžného jídelníčku, nadto chuť k jídlu se nemění.
Zdroj: MedicalNewsToday