Bolesti paty, které se vyskytují po ránu, mohou značit řadu nepříjemných onemocnění. Pokud se s tímto příznakem potýkáte i vy, raději se rychle poraďte s lékařem.
Pokud se každé ráno probouzíte s bolestí paty nebo pociťujete její ztuhlost, rozhodně byste to neměli přehlížet. Jak totiž uvádí lékař William Morrison, může se jednat o příznak mnoha nebezpečných stavů, jako je například plantární fasciitida nebo Achillova tendinitida, které mohou z dlouhodobého hlediska vést k mnoha komplikacím. Jakmile tento příznak rozpoznáte, co nejdříve se nechte vyšetřit u svého lékaře.
Plantární fasciitida
Plantární fasciitida je nepříjemný stav, který vzniká v důsledku podráždění plantární fascie, tlustého vazu na spodní části nohy. Příznaky nejčastěji zahrnují ztuhlost nebo bolest v patách nebo celých chodidlech, které jsou nejhorší právě v ranních hodinách – a to zejména kvůli špatnému prokrvení oblasti po dlouhém odpočinku. Zranění je běžné zejména u běžců a jiných sportovců.
Achillova tendinitida
Další možnou příčinou ranní bolesti pat může být podle webu Healthline poškozená Achillova šlacha, která spojuje lýtkový sval s patní kostí. Ta se však může velmi snadno zanítit a mít tak za následek Achillovu tendinitidu, což je stav způsobující ztuhlost a bolest právě v oblasti paty. Na rozdíl od plantární fasciitidy však budete v tomto případě pociťovat bolest nebo nepohodlí po celý den.
Revmatoidní artritida
Pacienti s revmatoidní artritidou jsou vystaveni zvýšenému riziku plantární fasciitidy, který, jak jsme zmiňovali výše, může způsobovat ranní bolesti paty. Pokud se vaše příznaky nezlepší poté, co vyzkoušíte všechny druhy domácí léčby (například ledování či použití přírodních mastiček), lékař vám pravděpodobně doporučí nošení noční dlahy, aby vaše chodidlo zůstalo v noci ohnuté.
Obávaná dna a s ní spojený vbočený palec znají jediného přemožitele v podobě ovocného elixíru
Hypotyreóza
Hypotyreóza je další nepříjemný problém, který může způsobit ranní bolest paty. Často pak může onemocnění také narušit chemické látky a některé hormony v těle, což může vést k únavě a otokům – tyto příznaky také často odkazují na selhání ledvin, o čemž jsme vás na webu ZdravéStravování nedávno informovali. Dále pak může tento stav způsobit také syndrom tarzálního tunelu, kdy je skřípnutý nebo poškozený tibiální nerv.
Zlomenina
V neposlední řadě může být příčinou také stresová zlomenina, ke které může dojít v důsledku nadměrného cvičení, provádění nesprávných technik nebo intenzivní sportovní aktivity. Bolest se většinou během dnů stupňuje a lze ji pociťovat po celý den.