Rebarbora – To musíte ochutnat

Rebarbora byla dříve považována za plevel. Dostala se k nám z Tibetu. Zajímavým faktem možná je, že se jedná o ovoce; mnozí rebarboru považují za zeleninu. Je variabilní, zdravá, levná!

Čas na sklizeň

Rebarboru si můžete vychutnat pouze v určitém období roku, které za chvíli skončí! Dozrává koncem dubna a ke konci června už není na sklizeň vhodná. Dokonce i pranostiky uvádí, že po 21. červnu už je v ní mnoho kyseliny šťavelové a není chutná.

Léčivé vlastnosti

Jako mnoho jiných plodin, i rebarbora byla dříve považována za lék. Obsahuje totiž hodně kyseliny jablečné a citrónové, je velkým zdrojem vitamínů skupiny B. Po rebarboře se vám může zlepšit pleť, vlasy – obsahuje totiž pantotenovou kyselinu, která k jejich kráse přispívá. Odstraňuje také zácpu, je nezbytným zdrojem vápníku a díky kyselině listové má příznivé účinky na naši krvetvorbu a nervovou soustavu.

Má i své chyby

Mnoho lidí odsuzuje rebarboru, neboť má malý obsah vitamínu C. Někteří potom také tvrdí, že je jedovatá, mají po ní totiž bolesti břicha, horečky nebo průjem. To se však stává málokdy; většinou trpí nezkušení pěstitelé, kteří nesprávně zacházejí s řapíky. Je dokonce stanovena smrtelná dávka pro člověka, a tou je pět kilogramů – což není schopen člověk normálně naráz sníst. A také pozor na listy! Ty obsahují nebezpečný obsah kyseliny.

Tip, jak ji podávat

Kromě známých koláčů máme tip, jak rebarboru dále připravit. Skvělá je z ní totiž omáčka společně s tvarohovými knedlíky. Stačí kousky rebarbory nakrájet a povařit ve vodě do měkka. Poté je potřeba scedit většinu vody; ve zbylé troše ovoce rozmačkejte nebo rozmixujte a přidejte cukr. Přidat můžete také pár jahod nebo skořici.

Obrázek: pixabay.com