Rizika nízkého hematokritu není radno podceňovat. Hrozí i únava a srdeční komplikace

Fotografie: Depositphotos

Nízký hematokrit není radno podceňovat. Typicky se problém může projevit únavou a dušností, což může ovlivnit každodenní život.

Pokud máte podezření na nízký hematokrit, je určitě vhodné tento stav řešit. Jedná se totiž o vážný problém, který vzniká v důsledku nedostatku červených krvinek v krvi, jde tedy o anémii, což s sebou nese určitá rizika. Jak také uvádí lékařka Megan Soliman, projevit se to může například únavou či slabostí a zotavení jednotlivých pacientů závisí především na tom, co bylo příčinou tohoto stavu.

Příznaky anémie a doba zotavení pacientů

K anémii může dojít v důsledku řady příčin. Mezi ty nejčastější ovšem patří nedostatek železa či vitamínu B12 v krvi a chronické onemocnění. Pokud se tedy před ní chcete ochránit, zaměřte se na tyto faktory a nechte si dělat pravidelné krevní testy. Ty zahrnují právě i měření hematokritu, což je procentuální podíl červených krvinek na celkovém objemu krve. Jde o test běžně zahrnutý při měření tzv. krevního obrazu, vysvětluje Carissa Stephens.

Typicky pak nízký hematokrit a související anémii rozpoznáte podle níže uvedených příznaků:

  • Únava a slabost v důsledku nedostatečného přísunu kyslíku do tkání.
  • Závratě a dušnost, které se mohou objevit i během nenáročných aktivit, jako je zdolání několika schodů nebo úklid domácnosti.
  • Srdeční komplikace, které se objevují v důsledku nadměrné činnosti tohoto svalu (srdce musí v případě anémie kompenzovat nedostatek kyslíku v tkáních, což ho zatěžuje).
  • Slabší imunitní systém a s ním spojené riziko infekcí a dalších nemocí.

Potraviny s obsahem hořčíku prospívají celému tělu. Patří mezi ně i ořechy a luštěniny

Na ZdravémStravování jsme také psali, že anémie je jednou z příčin studených rukou. Jakmile na sobě zmíněné příznaky rozpoznáte, poraďte se se svým praktickým lékařem. Ten vám doporučí vhodnou léčbu a pomůže nastavit jídelníček, abyste se co nejrychleji zotavili. Pokud je na vině nedostatek určitých živin, může to být dle webu Healthline velmi rychlé. Horší to je v případě chronických onemocnění, která vyžadují komplikovanější léčbu, sem se řadí i leukémie či lymfomy.

kontrola u lékaře
Fotografie: Freepik

Co se týká prevence, pokuste se jíst dostatek potravin s vysokým obsahem železa a vitamínu B12, které jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek, radí Kathy W. Warwick. Sem se řadí listová zelenina, maso, luštěniny či játra. Pokud je nemáte odkud přijímat, pořiďte si vhodné doplňky stravy s jejich obsahem. Neméně důležitý je poté aktivní životní styl a vyhýbání se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]