Menopauza čeká každou ženu. V některých případech se však může dostavit dříve, než tomu bývá zvykem. Na vině jsou především tyto faktory.
Menopauzu lze chápat jako období, kdy žena ztrácí menstruaci a dochází k útlumu funkce vaječníků, což vede k následné ztrátě plodnosti (žena již nemůže otěhotnět). Jde o přirozený stav, se kterým se v životě potká naprosto každá žena, a mezi jeho nejčastější příznaky patří bušení srdce, noční pocení, návaly horka, nespavost, ztráta libida, únava a mnohdy také podrážděnost a nervozita. Menopauza většinou nastává po 45. roku života, ovšem dostavit se může i dříve, a to vlivem níže uvedených faktorů, říká gynekoložka Shilpa Amin.
Dědičné faktory
Předčasná menopauza nastává zpravidla mezi 40. až 45. rokem života a pokud k ní dochází před třicítkou, je definována jako předčasné selhání vaječníků. Mezi rizikové faktory tohoto stavu patří především genetické nebo dědičné rizikové faktory. Podle odborníků je proto možné, že pokud vaše matka prošla předčasnou menopauzou, je u vás až šestkrát větší pravděpodobnost, že se vám stane totéž.
Operace dělohy nebo vaječníků
Operace vaječníků, při které dochází k jejich kompletnímu odstranění, způsobuje okamžitou chirurgickou menopauzu, protože jsou zodpovědné za uvolňování hormonů a vajíček. Stejný problém však může nastat při odstranění pouze jednoho vaječníku. Podobně tomu je také při operacích dělohy, zejména při jejím odstranění. To především proto, že je tato část ženského těla zodpovědná za zásobování vaječníků krví, tudíž její přítomnost silně ovlivňuje jejich celkové fungování.
Aktivní a pasivní kouření
Pravděpodobně jste již slyšeli, že kouření vážně poškozuje všechny orgány v těle, a to včetně těch pohlavních. Tento zlozvyk však může také urychlit příchod menopauzy až o dva roky oproti tomu, jak tomu bývá obvykle. Něco podobného vás bohužel čeká, i pokud nekouříte, ale máte kolem sebe lidi, kteří ano.
Problémy s otěhotněním
Pokud vás trápí problémy s otěhotněním nebo vám byla diagnostikována neplodnost, můžete se potýkat se sníženou ovariální rezervou. Tento problém však může ovlivnit také období menopauzy, která v takovém případě přichází dříve než obvykle.
Přílišná podváha
Podváha je dalším rizikovým faktorem předčasné menopauzy. To především proto, že hormon estrogen se ukládá v tukové tkáni, tudíž pokud máte málo tělesného tuku, jeho hladina se přirozeně snižuje. O to více je v důsledku pravděpodobnější, že u vás nastane předčasná menopauza.
Chemoterapeutická léčba
Předčasná menopauza může být způsobena také vedlejšími účinky chemoterapeutické léčby nebo ozařování. Tento druh ošetření totiž často poškozuje tkáň vaječníků, což vede bohužel k jejímu rychlejšími příchodu.
Autoimunitní onemocnění
Autoimunitní onemocnění vznikají, když lidské tělo začne napadat jeho vlastní imunitní systém. Mezi ty nejznámější z nich patří především lupus, revmatoidní artritida, poruchy štítné žlázy nebo Addisonova choroba. Jejich přítomnost však může mít bohužel také vliv na vaječníky, což v důsledku vede k rychlejšímu nástupu menopauzy.
Zdroj: Healthline