Používání telefonu na toaletě s sebou nese určitá zdravotní rizika. Pokud to děláte i vy, můžete být mnohem náchylnější ke vzniku bolavých hemoroidů.
V současné době se většina lidí nehne od svého telefonu, a to ani pokud jdou vykonat potřebu na toaletu. Ačkoliv může být zábavné prohlížet si různá videa na sociálních sítí, jedná se o nebezpečný zlozvyk, který s sebou nese určitá zdravotní rizika, jako je například vznik hemoroidů nebo vystavení se nebezpečným bakteriím. Měli byste proto brát na vědomí, co vše může zdlouhavé sezení na záchodě způsobit, říká doktorka Carrie Murphy.
Nadměrný tlak na konečník a další bakterie na sobě
V poslední době vychází čím dál více najevo, že zdlouhavé sezení na toaletě má velmi špatný vliv na vaše zdraví, a to zejména co se týče hýždí. Pokud se s tímto zlozvykem ztotožňujete i vy, zvyšujete tím především své riziko vzniku hemoroidů – Problémem není samotné používání chytrého telefonu, ale spíše delší sezení na záchodě (ať už při čtení, nebo projíždění zajímavých videí na sociálních sítí), jež rozhodně může vést k problémům s hemoroidy.
Klíčové tedy je sezení na toaletě po delší dobu. Pokud to totiž děláte příliš dlouho, může to způsobit, že se hemoroidy naplní krví, což následně vyvolá příznaky, jako je bolest, otok nebo krvácení. Dalším velkým rizikem používání chytrého telefonu při vykonávání potřeby je také skutečnost, že se tím vystavujete fekálním bakteriím, které mohou vést ke vzniku nepříjemných onemocnění, včetně infekce nebo podráždění – riziko je větší na veřejných místech, jako jsou školy či veřejné toalety.
K problému může přispívat také skutečnost, že mnoho dospělých často zapomíná na pravidelné mytí rukou po vykonání potřeby. Měli byste však brát na vědomí, že se bakterie z toalety mohou velmi snadno dostat na vaši pokožku, a zůstat přítomny po velmi dlouhou dobu – pokud se poté navíc dotknete jakéhokoliv předmětu nebo jiného člověka, můžete je na něj snadno přenést a vystavit je potenciálnímu riziku.
Vhodné řešení
Pokud se chcete ochránit před problémy, měli byste sedět na záchodě opravdu jen tak dlouho, dokud máte skutečné nutkání. „Pokud se stolice nedostaví po několika minutách na záchodě, nenuťte ji. Místo toho vstaňte a jděte dělat něco jiného. Až budete mít nutkání jít znovu, můžete se na toaletu vrátit – obecně byste na toaletě neměli strávit déle než 10 minut,“ doporučují lékaři. Samozřejmě také nezapomínejte na pravidelné mytí rukou.
Zdroj: Healthline