Krvácení v trávícím ústrojí může být velmi závažné, a proto je nutná hospitalizace. V některých případech mu lze i předcházet, zejména u pacientů po infarktu.
Krvácení v trávicím ustrojí je nejčastější zejména pro pacienty po infarktu myokardu. Lékaři ale zjistili, jaké příznaky vás před tímto stavem mohou včas varovat. Krvácení může vzniknut z různých příčin, mezi faktory vzniku těchto potíží můžeme zařadit i nezdraví životní styl, kouření, vysoký krevní tlak, ale i zvýšenou hladinu cukru v krvi, říká lékař Youssef Soliman.
Prevence u pacientů po infarktu
Pokud se lékařům podaří identifikovat rizikové pacienty, mohou tak předcházet vzniku krvácení v trávicí soustavě. Existuje léčba, která pomáhá při boji s komplikovaným krvácením, a také testy střevních bakterií, které mohou vznik krvácení předvídat. Tyto metody mohou být použity u vysoce rizikových pacientů.
Studie krvácení gastrointestinálního traktu
Studie se zaměřila na lékařské údaje ze švédského národního registru z let 2007 až 2016, který zahrnoval 150 000 pacientů s akutním infarktem myokardu. Zjistili, že až 1,5 % pacientů utrpělo do jednoho roku krvácení v trávicí soustavě. Kromě toho u nich bylo i vyšší riziko mrtvice a následné smrti.
Další rizikové faktory vzniku krvácení
Vědci a lékaři po prostudování údajů z registru zjistili, že nejčastějšími rizikovými faktory bylo kouření, vysoký krevní tlak a vysoká hladina glukózy v krvi. Mezi další rizikové faktory se přidaly předchozí onemocnění trávicího traktu, jako jsou například žaludeční vředy nebo varixy a také reflux.
Prevence infarktu myokardu
Zdravý životní styl je velmi důležitou prevencí všech onemocnění, ne jen infarktu. U obézních lidí je velmi důležitá redukce váhy. Vhodné jsou také pravidelné lékařské kontroly a sledování tlaku a hladiny cholesterolu. V případě vysokých hodnot je nutné nasazení správné léčby. Nadměrná konzumace alkoholu a kouření jsou velice škodlivé. U kuřáků bylo riziko infarktu nižší již po prvním roce abstinence.
Diagnostika krvácení v trávicím traktu
Lokalizace krvácení není snadná. Lékař provede endoskopické vyšetření. Podle příznaků zhodnotí, ve které části ústrojí může krvácení být, a podle toho zvolí buď gastroskopii, nebo koloskopii. Krvácení z horní části trávicího ústrojí se projeví zvracením s příměsí krve a také černou stolicí. Při krvácení v dolní části traktu se objeví stolice s čerstvou krví.
Léčba krvácení gastrointestinálního traktu
Léčbu volí lékař na základě závažnosti krvácení. V některých případech lze zvolit konzervativní léčbu, v méně závažných může být proveden miniinvazivní a endoskopický zásah. U velmi závažných případů je nutný chirurgický zásah, ale pouze v případě, že ostatní postupy selžou. Chirurgický zákrok je prováděn velmi vzácně.
V případě infarktu myokardu a zvýšeného rizika krvácení se vědci snaží dále zkoumat veškeré příčiny a hledají způsoby, jak mu předcházet. Díky statistikám ale mohou identifikovat klíčové faktory, a tak předcházet komplikacím. V každém případě je nejdůležitější prevence a dodržování zdravého způsobu života.
Zdroj: Healthline