Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že koronavirus je druh respiračního onemocnění, jehož příznaky se příliš neliší od obvyklých SARS nemocí. Příznaky jsou zimnice, vysoká horečka, slabost, bolesti hlavy, kašel, bolesti v krku. Může se objevit také mírná rýma, ucpaný nos nebo střevní potíže. To ovšem nejsou běžné příznaky.
Více jak 85% pacientů se uzdraví bez zvláštního zacházení, kteří nemají vůbec žádné příznaky. Většina z nás bezpečně přežije infekci nového typu koronaviru, ale lidé s chronickými nemocemi nebo lidé, kteří se léčí z vážných nemocní (např. rakovina), mohou být vážně postiženi nebo dokonce zabiti tímto hrozným virem.
Příčiny zranitelnosti vůči koronaviru
U jednoho ze šesti pacientů se rozvinou závažné příznaky s rozvojem respiračního selhání. U starších lidí a lidí s již existujícími zdravotními problémy (hypertenze, srdeční onemocnění, cukrovka apod.) je větší pravděpodobnost vzniku závažného onemocnění. Téměř všechny příčiny vyšší zranitelnosti lze rozdělit do tří skupin:
- zánětlivé procesy v orgánech postižených virem nebo snížení jejich funkce,
- zvýšené vlastnosti transportu koronaviru do buněk,
- obecně snížená imunita.
Poškození plic
Covid-19 napadá plíce, proto je snížení jejich funkce nebo chronické nemoci (bronchitida, astma ad.) vedou k větší zranitelnosti vůči samotnému viru, ale také vůči sekundárním bakteriálním infekcím. To zhoršuje průběh onemocnění a vede k pneumonii, neboli k zápalu plic. Trpíte-li na astma, chronické záněty průdušek nebo zápaly plic, jste ve velké nevýhodě.
Přenos koronaviru pomocí proteinu ACE2
Protein zvaný angiotensin konvertuje enzym 2 (ACE2) a virus ho používá k tomu, aby se dostal do buněk a začal se nekontrolovatelně množit.
Tento enzym se nachází nejen v plicích, ale také v buňkách srdce a v cévách, což podle vědců umožňuje, aby měl koronavirus destruktivní účinky na nejdůležitější systémy našeho těla.
Snížená imunita
Každý ví, že oslabený imunitní systém nás činí náchylnější k infekcím všeho druhu. Ve většině případů si za to ovšem můžeme sami, protože nejíme dostatek vitamínů. Na internetu najdete nespočet tipů a triků, jak svému tělu dodat dostatek vitamínů a posílit svou imunitu nejen na podzim a v zimě, ale během celého roku. Onemocnět totiž můžete kdykoli a imunita je velmi důležitá.
Kromě špatné stravy a nedostatku vitamínů existují i další důvody, které nemůžeme příliš ovlivnit. Jedná se o dědičné poruchy imunity (tzv. primární imunodeficience), získaná imunodeficience nebo autoimunitní onemocnění. Odhalit podobné nemoci je velmi těžké a v každém případě vám zaručeně pomůže změna jídelníčku a začlenění surovin, které podporují imunitní systém. Spolehnout se ale ovšem můžete také na doplňky stravy, které najdete v každé lékárně.