V kuchyni je běžné, že se nespotřebované potraviny konzervují, suší nebo zamrazují, aby se využily později. Pokud by se tak nestalo, podlehly by zkáze, protože by se v nich množily mikroorganismy.
Oblíbeným způsobem, jak uchovat v čerstvém stavu přebytek potravin, je jejich mražení. Stačí mít doma k dispozici vhodný prostor, tedy mrazák, do kterého se pak potraviny uschovají. Takto lze upotřebit ovoce, zeleninu, byliny, houby i maso. V mrazáku jsou většinou potraviny uskladněny při teplotě minus 18 °C. Vepřové maso třeba takto vydrží až čtyři měsíce. Jak je to ale s jeho rozmrazováním? Existují nějaká pravidla, která je třeba dodržovat? Více prozradila lékařka Natalie Olsen.
Jak správně zamrazit maso
Než dáme maso do mrazáku, je nutné ho naporcovat. Pokud tedy běžně vaříte z půl kilogramu masa, nemá cenu zamrazovat více. Lepší je vyrobit si porce po půl kilogramech. Ty se pak uloží do igelitového sáčku, který se pečlivě uzavře. Každý sáček je nutné popsat, co obsahuje. Pak byste to totiž v mrazáku těžko poznávali.
Rozmrazování masa v chladničce
Nejpomalejší způsobem rozmrazování masa je nechat ho v chladničce. Jedná se ale o poměrně bezpečnou metodu, která může trvat až 24 hodin. S tím je nutné předem počítat. Znamená to, že maso na nedělní oběd byste měli z mrazáku vytáhnout nejlépe již v sobotu ráno.
Rozmrazování masa v mikrovlnné troubě
V řadě domácností najdete mikrovlnnou troubu, která se nejčastěji využívá k ohřívání pokrmů. Lze v ní ale i rozmrazovat maso. Nevýhodou je, že při rozmrazování se část masa může začít při okrajích vařit, zatímco vnitřek zůstane ještě zmrazený. Je tedy třeba si hlídat správný program a jeho délku.
Rozmrazování masa ve studené vodě
Poměrně účinnou metodou rozmrazování masa je použití studené vody, do které se zmrazené maso položí. Každou půlhodinu je pak nutné vodu vyměňovat, aby byla stále studená. Maso přitom musí být ve vodě zcela ponořené. Nezapomeňte, že rozmrazené maso je třeba urychleně spotřebovat.
Zdroj: Healthline