Diabetes je nebezpečná choroba. Způsobuje chronickou hyperglykemii, která má nepříznivý vliv na vaše zdraví. Často tato choroba začíná velmi plíživě, aniž si to uvědomíme. Cukrovku lze rozpoznat například podle atypických symptomů či krevního testu, jenže ty často přichází na řadu až když už je nemoc plně rozvinutá. Je tedy ve vašem zájmu poznat cukrovku hned v začátcích.
Diabetes způsobuje příliš vysoký obsah cukru v krvi. Ten vzniká kvůli příliš velké hladině cukru v krvi. Cukr neboli glukóza je hlavním zdrojem energie pro lidské tělo. U zdravého jedince hladina glukózy stoupá po každém jídle. Specializované buňky vyprodukují inzulin, který jeho hladinu sníží tak, aby se stabilizovala a byla pro tělo přijatelná. Díky inzulinu můžeme během dne normálně fungovat. Pokud máte cukrovku, je tento mechanismus narušen.
Dva hlavní druhy cukrovky
Známe cukrovku prvního a druhého typu. První typ se vyskytuje u asi 6 % všech případů s cukrovkou, není tedy příliš častý. Projeví se většinou během dětství či dospívání. Druhý typ se vyskytuje u naprosté většiny pacientů s diabetes.
- začíná v dospělosti
- tento mechanismus vede k hyperglykemii, která je z dlouhodobého hlediska velmi škodlivá
- pacient musí změnit stravovací návyky a docházet na pravidelné kontroly k lékaři
Jak poznám, že mám cukrovku?
U druhého typu je jasným ukazatelem hyperglykemie. Faktem ale je, že onemocnění se může nepozorovaně v těle rozvíjet velmi dlouhou dobu, než si ho vůbec všimneme. Neléčený druhý typ přitom může vést k srdečním příhodám či problémům se zrakem. Symptomy prvního typu jsou velmi podobné. Jak včas rozpoznat, že naše tělo trpí na hyperglykemii?
Pacienti mají často problémy s příliš častým močením. V momentě, kdy je hladina cukru v krvi příliš vysoká, ledviny na to zareagují a snaží se ho vyloučit z těla společně s močí. Dalším symptomem může být neobvykle velká žíznivost. To souvisí s častým močením. Pokud ztrácíte tekutiny, tělo je bude chtít doplnit. Pokud pijete více než obvykle, něco není v pořádku.
Lidé s hyperglykemii popisují zvýšenou chuť k jídlu. To je způsobeno tím, že tělo neumí správně vstřebat energii z jídla. Proto vyvolává pocit hladu a snaží se doplnit zásoby glukózy, kterou ale nedokáže efektivně zpracovat. To souvisí s dalším symptomem a tím je náhlý a nevysvětlitelný úbytek váhy. Protože tělo nemůže spalovat energii z cukrů, začne si brát energii z proteinů a tuků.
Začal vás trápit zkažený dech, ze kterého je cítit kyselost? I to může být symptom. Nedostatek inzulinu v těle odstartuje proces zvaný ketóza. Ten má za následek zkažený a nakyslý dech. Pokud na sobě pozorujete některý z těchto symptomů, nechte se vyšetřit u lékaře.
Fotografie: Freepik, Pixabay