Skryté příznaky cukrovky často matou i zkušené lékaře. Pokud je rozpoznáte, můžete proti nemoci začít bojovat dříve a efektivněji, říká lékařka Marina Basina.
Ze všeobecných statistik vyplývá, že v České republice trpí cukrovkou celých 11 % dospělé populace, přičemž ročně je diagnostikováno kolem šedesáti tisíc nových případů. V současné době pacientů neustále přibývá, což platí celosvětově. Často přitom dochází k diagnóze v pokročilém stádiu nemoci a pacient je odkázán na celoživotní léčbu. K lepším vyhlídkám by nicméně stačilo, abyste začali vnímat skryté příznaky této nemoci a nebrali je na lehkou váhu.
Co patří mezi skryté příznaky cukrovky?
Ošemetnost skrytých příznaků je ta, že jsou často lehce zaměnitelné za „běžné“ stavy vašeho organismu. Příkladem může být zhoršení stavu kůže. Během léta se pigmentové skvrny objeví na kůži velkému procentu lidí, avšak pravděpodobně nikoho z nich by nenapadlo, že slunce nemusí být jejich jediným původcem. Tmavé skvrny na kůži totiž vznikají i v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi. Jiným podceňovaným příznakem bývá přetrvávající svědění.
Cukrovka zhoršuje průtok krve, což může vést k vysušení a následnému svědění kůže. Pokud vás kůže svědí i po nanesení hydratačního krému, doporučuje se vyhledat lékaře. Mezi skryté příznaky se řadí i progresivní ztráta sluchu. Vysoká hladina cukru v krvi totiž poškozuje cévy a nervy vnitřního ucha.
Dalšími (již známými) příznaky jsou únava, nadměrná žízeň, silná produkce moči, neutěšitelný hlad, zhoršení zraku, nevysvětlitelné zhubnutí, příliš pomalé hojení ran či brnění a ztráta citlivosti v rukou i nohou.
Věděli byste, jak se zachovat v případě pozitivní diagnózy?
Pro správnou regulaci hladiny cukru v krvi doporučují lékaři dbát na několik zásad, a sice hlídat si to, co jíte, přiměřeně sportovat a dbát na své psychické zdraví. U posledního jmenovaného jde především o to, že vaše tělo reaguje na vaše psychické rozpoložení (například stres) a následně uvolňuje různé hormony (například adrenalin, noradrenalin, kortizol či růstový hormon), které mohou zvyšovat hladinu cukru v krvi.
Dbát byste rovněž měli na správné složení vašeho jídelníčku. Výrazně byste měli omezit příjem tuků v potravě, alkoholu a sladkých nápojů. Naopak zvýšit byste měli zastoupení vlákniny a celozrnného pečiva, jablek, fíků, datlí, hrušek a sušených švestek. Důležitý je i přiměřený a pravidelný pohyb. Denně byste měli věnovat alespoň 30 minut aktivnímu cvičení. Cvičení totiž pomáhá zlepšovat průchod glukózy do svalů a snižuje dávky inzulínu. Vhodnými jsou chůze, cyklistika, plavání i běh.
Zdroj: Healthline