Rozpoznejte typ svého akné a zvolte vhodný postup, který pomůže

Fotografie: Pixabay

Akné je vždy nepříjemné. A nezáleží na tom, zda se jedná o pár malých pupínků nebo velká zánětlivá ložiska. Je samozřejmě jasné, že závažnější formy akné mají na život člověka větší dopad, ale pravdou je také to, že i malé pupínky jsou něčím, za co se stydíme a co chceme skrývat. Poznejte různé typy akné, zjistěte, proč vzniká a jak proti němu zakročit.

Bílé tečky

Nejméně závažnou formou akné jsou drobné bílé tečky, někdy nazývané také jako „krupička“. Nejčastěji se vyskytuje na čele nebo na tvářích. Jde o nezánětlivou formu akné, která vzniká jako reakce na špínu, prach, nadbytek kožního mazu nebo odumřelých kožních buněk. V takovém případě většinou postačí zvolit vhodnou kosmetiku a zaměřit se na pravidelné čištění pleti.

Černé tečky

Touto formou akné trpí většina z nás. Jde o ucpané póry, které se velmi obtížně čistí, jelikož jsou hluboce zanesené. Jde opět o příznak zanesení póru, který se může i mírně zanítit. Někdy se však jedná i o vlasový folikul, který se zanesl. Opět pomohou zejména různé přípravky na čištění pleti, ale také pravidelná návštěva u kosmetičky, která černé tečky šetrně odstraní.

Papuly

Jde o malé zánětlivé akné. Vypadá jako mírně zvětšené zarudlé místo na kůži. Pupíky však nejsou vystouplé, není jasně viditelný střed zaníceného póru a většinou ani nejdou vymáčknout. Toto akné vzniká často jako reakce na nevhodné kosmetické výrobky.

Může jít ale také o jeden z příznaků kožních bradavic nebo ekzému. Nejde vždy o ucpané póry jako v prvních dvou případech, a proto čištění pleti většinou nepomáhá. Je tedy nutné poradit se o postupu s kožním lékařem.

Pustuly

Patří k nejběžnějším formám pubertálního akné. Jde o zánětlivé pupínky, které většina z nás dobře zná. Jsou větší a bývají vyplněné bílým hnisem. Dají se většinou snadno vymáčknout, ale neodborná manipulace s nimi může způsobit větší zánět nebo zjizvení.

Noduly

Jsou to zánětlivá podkožní ložiska. Vznikají tehdy, když ucpaný pór poruší vnitřní strukturu pokožky. Často jsou uloženy hluboko v kůži, jsou tvrdé na dotek a nedají se vymáčknout. Patří k závažnějším formám akné, které je vždy nutné řešit s odborníkem. Pokud se neléčí, mohou tvořit zjizvení a změnu barevnosti pokožky.

Cysty

Nejzávaznější jsou cysty, které vznikají tak, že se noduly pod kůží zanítí. Uvnitř kožní struktury tak vzniká zánět, který se projevuje otokem, začervenáním a bolestí. Takové cysty mohou mít i několik centimetrů v průměru. Jsou velmi nepříjemné a bolestivé a měly by se odstraňovat pouze rukou odborného lékaře.

Vznik cyst může být dán geneticky, ale zhoršuje se například nevhodnou stravou nebo problémy s hormonální rovnováhou. Cystické akné dává jasný signál, že s tělem něco není v pořádku a neměli bychom řešit pouze následky, ale také se zamyslet nad příčinami problému.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]