Rakovina je zákeřná nemoc a po mnoho let často nevykazuje žádné příznaky. Někdy však můžete pozorovat drobné změny, které ohlašují vznik rakoviny. Průměrná doba od nástupu příznaků rakoviny do zahájení léčby přesahuje 250 dní.
Proto stojí za to věnovat pozornost příznakům, které předcházejí rozvoji onemocnění, takzvaným nádorovým prodromům (jinak známé jako paraneoplastické nebo paraneoplastické syndromy). Jejich včasné objevení může mít klíčový význam pro rychlou diagnostiku a včasnou léčbu. Přečtěte si více o nenápadných příznacích rakoviny.
Paraneoplastické orgánové a kožní syndromy: svědění je často prvním příznakem rakoviny
Signál, který nelze ignorovat, je svědění: často první známka rakoviny. Bolestivé léze na sliznicích v oblasti tváře a úst mohou naznačovat lymfom, Castelmanovy nádory, thymomy nebo sarkomy. Hnědé zbarvení a papilární výrůstky epidermis mohou naznačovat rakovinu žaludku, méně často rakovinu plic.
Rychlý a masivní výsev seboroických bradavic, nejčastěji na trupu, doprovázený silným svěděním kůže, může být příznakem adenokarcinomu žaludku, rakoviny hematopoetického systému, prsu nebo plic. Olupování kůže a jasně červený jazyk jsou typické pro rakovinu pankreatu, nádory ledvin a plic.
Růst velmi dlouhých a tenkých chlupů, zpočátku na obličeji, poté také na pokožce celého těla (s výjimkou rukou, nohou a genitálií), může naznačovat rakovinu plic, střev, slinivky břišní, močového měchýře, stejně jako akutní leukémii. Jakékoliv dlouhotrvající a opakující se kožní problémy je třeba konzultovat s odborným lékařem.
Paraneoplastické neurologické syndromy jsou velmi vzácné, ale když se objeví, značí problém
Svalová slabost, poruchy potence, ortostatická hypotenze, sucho v ústech a poruchy pocení mohou naznačovat malobuněčný karcinom plic. Fotocitlivost, zhoršená zraková ostrost, omezení zorného pole a závratě mohou být důkazem rakoviny prsu, vaječníků nebo malobuněčného karcinomu plic. Senzorická porucha může ohlašovat vznik malobuněčného karcinomu plic.
Paraneoplastické hematologické syndromy: pozor na nadměrný vznik modřin
Spontánní modřiny, ekchymóza, gastrointestinální a respirační krvácení, nekróza kůže, gangréna, žilní trombóza, tachykardie a otoky mohou naznačovat diseminované neoplastické procesy nebo leukémii.
Opakované krvácení z nosu, podlitiny po malém nebo dokonce chybějícím traumatu, silné menstruační krvácení a prodloužené krvácení po operaci mohou ohlašovat mnohočetný myelom, leukémii lymfomu, polycythemii vera, idiopatickou fibrózu kostní dřeně nebo Wilmsův nádor. U rakoviny pankreatu je typické hmatatelné ztvrdnutí žíly, bolest, citlivost a zarudnutí.
Paraneoplastické metabolické a endokrinní syndromy a nefrologické syndromy
Slabost, hypokalémie a náhlá změna barvy kůže mohou naznačovat rakovinu plic. Častý velký hlad, slabost, zvracení nebo nevolnost, stejně jako pocení, tachykardie, potřesení rukou, neklid a porucha vidění mohou být příznaky mezoteliomu, sarkomu a malobuněčného karcinomu plic.
Proteinurie a hematurie mohou být důkazem rakoviny prsu, rakoviny plic a rakoviny trávicího traktu. Zpomalení růstu nebo polakisurie mohou být příznaky myelomu, lymfomu, rakoviny plic, melanomu, leukémie nebo gastrointestinálních malignit.
Paraneoplastické revmatologické syndromy (tzv. syndromy pojivové tkáně)
Zčervenání, teplejší místa na tkáni a oteklé či bolestivé klouby mohou naznačovat rakovinu plic, leukémii nebo lymfom. Bolest kostí v oblasti holeně, problémy s klouby a omezená pohyblivost mohou naznačovat nemalobuněčný karcinom plic, tumory brzlíku nebo karcinom jícnu. Charakteristickým příznakem jsou tzv. paličkovité prsty.
Únava, nechutenství, ztráta hmotnosti a nízká horečka mohou naznačovat lymfom, rakovinu trávicího systému nebo rakovinu jater. Porucha sekrece slz, pálení, přecitlivělost na sluneční světlo, suché sliznice, stejně jako časté plísňové infekce a zubní kazy mohou naznačovat lymfom, rakovinu jater nebo rakovinu zažívacího traktu.