Pivo se všeobecně neřadí mezi zdravé nápoje, jeho účinky ale mohou být překvapivé. Málokdo by věřil tomu, že může mít na náš zdravotní stav opravdu pozitivní účinky.
Jedná se o jeden z nejčastěji konzumovaných alkoholických nápojů a to hlavně v západních Čechách. Parný letní den si bez něj dovede představit jen málokdo. Konzumaci piva se oddáváme velmi rádi a to bez ohledu na to, jestli sami nebo ve společnosti. Nečekaným objevem ale je skutečnost, že by pivo mohlo pozitivním způsobem ovlivňovat i náš zdravotní stav. Zdravotní přínosy tohoto nápoje jsou v hojném zastoupení pozorovány u lidí trpící metabolickým onemocněním.
Základní složkou piva je chmel
Flavonoid, který je obsažen v chmelu, pozitivním směrem ovlivňuje inzulínovou rezistenci u lidí, u kterých byly objeveny poruchy metabolického systému. Tento flavonoid má také velký vliv na naši paměť a schopnost učení. K tomuto nečekanému objevu došlo v nedávné době. Pro lidi trpící metabolickým syndromem je tato zpráva přímo záchranou. Jedná se totiž o stav, kdy je člověk postižen alespoň 2 z pěti známých metabolických poruch.
Mezi metabolické poruchy se řadí vysoký krevní tlak, obezita v oblasti břicha, vysoká hladina triglyceridů, nízká hladina dobrého cholesterolu a vysoká hladina cukru v krvi. Tyto stavy jsou nejen sami o sobě ohrožující, ale také nás vystavují riziku vzniku dalších závažných onemocnění. Tím může být například cukrovka, cévní mozková příhoda nebo srdeční selhání. U lidí s metabolickou poruchou je také vyšší riziko výskytu kognitivních poruch. Sloučeniny obsažené v pivu ale mohou s těmito faktory účinně bojovat.
Konzumace piva pozitivně ovlivňuje náš zdravotní stav
Z nedávné zveřejněné studie vyplývá, že konzumace piva by mohla být možnou léčebnou metodou metabolického syndromu. Při pokusu o klinické testování byla ale objevena hlavní překážka tohoto průzkumu. Potřebný flavonoid se totiž v lidském těle přemění na metabolit s estrogenním účinkem, který může vést k rozvoji rakoviny prsu. Díky tomu se na vědce strhla velká vlna kritiky a od pokusů zabývajícím se touto problematikou muselo být okamžitě odstoupeno. Autor studie se ale svého záměru nevzdal a společně se svým týmem objevil, že k metabolizaci zmíněného metabolitu je zapotřebí specifická dvojná vazba molekul.
Jeho záměrem se tedy stalo se této vazby zbavit, aby se daný metabolit netvořil. Nová studie tedy testovala hydrogenaci molekuly a zvolenými testovanými subjekty byly myši trpící obezitou. Všechny tři složky byly účinné při snižování inzulinové rezistence. Závěrem studie také bylo, že nové deriváty nemají žádné vedlejší účinky a nejsou toxické ani pro játra testovaným myší. Také se zlepšila schopnost myší pohybovat se v připraveném labyrintu.
Zdroj: Doc