Tyto oblíbené konzervy už nikdy nekupujte. Testy odhalily rekordní množství jedovatých kovů

Fotografie: Depositphotos

Laboratorní testy odhalily rekordní množství jedovaté látky v konzervách s oblíbenou rybou. Obsah kovu byl několikrát vyšší.

Pokud jste milovníky tuňáka a pravidelně se vyskytuje několik konzerv ve vaší spíži, možná byste nyní měli zpozornět. Ve Francii byly provedeny laboratorní testy, jejichž výsledky šokovaly nejen odborníky, ale i širokou veřejnost. Jedna z plechovek obsahovala rekordní hodnotu jedovatého kovu.

Tuňákové konzervy vyvolaly potravinový skandál

Laboratorní testy odhalily, že oblíbené tuňákové konzervy obsahují 4x více rtuti, než je povoleno. Maximální obsah rtuti je v EU stanoven na 1 mg/kg pro hmotnost čerstvé ryby, ne pro hotový produkt v konzervě, jak uvádí TN. Z toho důvodu je také u tuňáka, jedné z nejvíce kontaminovaných druhů ryb, povolena maximální tolerance rtuti 3x vyšší. Jenže u jedné z plechovek zakoupené v Paříži byla naměřena rekordní hodnota 3,9 mg/kg.

Jinými slovy, rtuť je v tuňákových konzervách běžná, nicméně nesmí překročit povolené limity, což se v tomto případě stalo, a to extrémně. Na základě těchto zjištění organizace Bloom a Foodwatch, jež laboratorní testy zařídila, vyzvala k přijetí mimořádných opatření, stejně tak ke snížení povolených limitů. Všechny konzervy, které společnost nechala testovat, byly kontaminovány rtutí ve velkém množství. Jejich konzumace tak může negativně ovlivnit zdraví člověka.

Do českých supermarketů se dostalo vysoce nebezpečné maso. Řetězce varují před těmito závadnými produkty

Vliv rtuti na lidské tělo

Konzervovaný tuňák je dobrým a poměrně levným zdrojem bílkovin i dalších živin, zmiňuje Amy Richter. Jeho negativem je však právě přítomnost rtuti u tohoto druhu ryby. Jste-li vystaveni velkému množství rtuti, mohou se u vás projevit vážné zdravotní problémy, včetně poškození centrálního nervového systému. Otrava rtutí se může podle serveru Healthline projevit následujícími příznaky:

tuňák z konzervy
Fotografie: Freepik
  • úzkost,
  • deprese,
  • podrážděnost,
  • problémy s pamětí,
  • necitlivost rukou, nohou nebo úst,
  • patologická plachost,
  • otřesy.

Náhlý nástup kteréhokoli z těchto příznaků může být známkou akutní toxicity. Pokud máte podezření na otravu rtutí, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Snažte se také konzervovaného tuňáka nekonzumovat příliš často. Tuňák není jedinou rybou, která by mohla znamenat potenciální nebezpečí pro vaše zdraví, o rizicích konzumace pangasia jsme již psali na ZdravémStravování.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]