Zvýšená tepová frekvence je nepříjemný problém, který může způsobit řadu příznaků. Naštěstí však existují jednoduché triky, jak tep rychle dostat pod kontrolu.
Pokud váš lékař vyloučil jakoukoliv závažnější příčinu zvýšené srdeční frekvence, můžete si pomoci cvičením, jógou a řadou dalších technik, které vám pomohou dostat nepříjemný problém pod kontrolu – a to i z dlouhodobého hlediska. V opačném případě se můžete velmi často potýkat s příznaky, jako je bolest na hrudi, slabost, mdloby, závratě, bolest srdce, nízký krevní tlak, nebo dokonce nedostatečný průtok krve v rukou a nohou, říká doktorka Debra Sullivan.
Jak snížit srdeční frekvenci
Pokud se vaše tepová frekvence zdánlivě zvýšila, a to bez jakékoliv příčiny, můžete podniknout několik kroků, abyste ji snížili na normální úroveň:
- Ujistěte se, že je vaše okolí chladné a příjemné. Vysoká teplota a vlhkost mohou zvýšit průtok krve a stejně tak i srdeční frekvenci.
- Pokud stojí za příčinou emocionální rozrušení, dokáže vám pomoci pomalé a odměřené dýchání.
- Jestliže přecházíte ze sedu do stoje, ujistěte se, že vstáváte pomalu. Příliš rychlé pohyby totiž mohou vyvolat závratě a způsobit zvýšení srdeční frekvence.
Ke krátkodobému a dlouhodobému snížení tepové frekvence mohou být účinné i další přístupy, jako je zejména pravidelné cvičení – nemusíte však dřít v posilovně nebo běhat každý den maraton, ale dopřát si alespoň 30 minut denně pohyb. Velmi účinně se poté osvědčila také jóga, která protahuje tělo, zklidňuje mysl a stejně tak podporuje krevní oběh. Navíc také podporuje flexibilitu těla.
Udržování zdravé frekvence z dlouhodobého hlediska
Pokud si chcete udržet zdravou tepovou frekvenci z dlouhodobého hlediska, pomoci vám dokáže opět pravidelné cvičení, ale také zdravá strava, omezené množství kofeinu a alkoholu a především kvalitní spánek. Dále je poté vhodné vyvarovat se spouštěčům problému a v případě potřeby ho začít léčit. Mezi nejčastější stavy, které ke zvýšené tepové frekvenci přispívají, patří:
- horečka,
- úzkost,
- některé léky a pouliční drogy,
- silné emocionální rozrušení,
- strach,
- namáhavé cvičení,
- anémie,
- zvýšená činnost štítné žlázy,
- poškození srdečního svalu v důsledku srdečního selhání nebo srdečního infarktu,
- silné krvácení.
Zdroj: Healthline