Rýže je jednou z nejoblíbenějších potravin, z níž můžete připravit nespočet pokrmů. Při vaření však spousta lidí dělá jednu velkou chybu, která může ohrozit zdraví.
Rýže je velice oblíbenou surovinou, která se podává jako příloha nebo i hlavní potravina v mnoha kulturách. Více než 60 % světové populace konzumuje rýži každý den. Je cenově velice dobře dostupná a navíc ji lze připravit na mnoho různých způsobů. Děláte to ale správně? Některými metodami můžete zničit její zdravotní přínosy.
Je bílá rýže zdravá?
Ve srovnání s hnědou rýží obsahuje bílá rýže méně živin, včetně minerálů, vitamínů a vlákniny. Bílá rýže však zůstává více konzumována než hnědá, potenciálně kvůli kulturním zvyklostem, rychlejší době vaření a také měkčí struktuře, což spousta lidí považuje za výhodnější. Stejně tak je mnohem sympatičtější i její cena, jak uvádí server Healthline.
Způsob přípravy rýže je důležitý
Důležitý je také způsob přípravy rýže. Smažená bude mít více kalorií než vařená nebo pečená. Pokud přidáte hodně soli nebo cukru, výrazně to sníží zdravotní přínos pokrmu. Podstatné je dát si pozor ještě na jednu věc. Po uvaření nenechávejte rýži při pokojové teplotě. Neměla by být alespoň 2 hodiny ponechána v teple, aby konzumace rýže byla bezpečná, jak jsme již zmiňovali i na ZdravémStravování.
Drtivá většina lidí netuší, jaká zdravotní rizika vám hrozí při oplachování syrového masa
Vařená rýže ponechaná při pokojové teplotě, tedy nad 20 stupňů Celsia, je ideálním prostředím pro rozvoj bakterie Bacillus cereus, a to v takovém množství, že může způsobit otravu jídlem, která se projeví průjmem nebo zvracením, jak je uvedeno i na National Library of Medicine.
Pozor také na rizika syrové rýže
Ano, čtete správně, někdo si vychutnává i syrovou rýži. Jenže je to vůbec zdravé? Není, konzumace syrové nebo nedovařené rýže může zvýšit riziko otravy jídlem, stejně tak gastrointestinální potíže, jak uvádí Amy Richter. Kromě toho může být touha po syrové rýži známkou poruchy příjmu potravy, jako je například pica.