Rýže je nejstarší kulturní rostlina světa a z pohledu výživy nejdůležitější obilovina. Celkem se na světě pěstuje až 1200 druhů rýže. Je to základní potravina téměř poloviny lidstva a z hlediska výživy sehrává velmi významnou roli. Hned po pšenici jde o druhou nejrozšířenější obilovinu.
Historie jejího pěstování začala už před 6500 lety v Číně a Indii. K nám se dostala zhruba v 16. století ze Španělska. Přesto, že existuje tak moc druhů rýže podle pěstování se dělí do dvou základních kategorií: Rýže setá, která se pěstuje na vodě a rýže horská, která nevyžaduje intenzívní závlahu. Druhá jmenovaná má však méně kvalitní zrno. Dále podle technologie výroby získáváme různé podoby rýže. Nejčastěji je to bílá rýže a pak hnědá rýže. Ta bílá je ochuzena o řadu biologicky hodnotných látek. Hnědá vyžaduje delší dobu vaření, ale rýžová kaše je z ní stejně tak dobrá.
Ingredience
- 35g rýže ( v syrovém stavu)
- 200ml rýžového nápoje
- skořice
- 1 lžička rozinek
- 1 lžička medu
- 10g vlašských ořechů
Postup přípravy
Do kastrůlku nasypte rýži, zalijte jí rýžovým nápojem a pomalu zahřívejte k bodu varu. Přidejte mletou skořici a vše pomalu vařte, dokud není rýže hotová, ke konci přidejte i rozinky a doslaďte medem. Rýži podávejte ozdobenými sekanými ořechy.
V případě rýže natural – hnědé, je lépe ze začátku vařit ve vodě a teprve poté přidat mléko. Po dovaření půlku rozmixujeme a popřípadě ještě doředíme mlékem a opět smícháme se zbylou půlkou rýže. Vznikne tak více kašovitá konzistence.
Fotografie publikována se svolením rakratchada torsap Photography/FreeDigitalPhotos.net