Sádlo, ačkoli jej máme všichni za vrchního nepřítele našeho zdraví i figury, je ve skutečnosti jednou z nejlepších voleb, jak své zdraví podpořit. Už se ho nemusíte bát.
Upřímně, není moc lidí, kteří by se vyžívali v pojídání čistého tuku, obzvláště ženy nejsou těchto „pochoutek“ velké zastánkyně. Ať už se snažíme dodržovat zdravou stravu či nikoli, představa, že do sebe vpravujeme samotné máslo nebo sádlo není příliš lákavá. Najdou se sice tací, kteří si rádi mažou sádlo na chleba a sypou solí, ale není jich moc. Ostatní nad jejich chutěmi zpravidla ohrnují nos. Přitom málokdo ví, že to je jedna z nejlepších věcí, jakou pro své zdraví můžete udělat, říká lékařka Brunilda Nazario.
Živočišné tuky jsou zdravější než rostlinné
Přestože byly na křivce zdraví živočišné tuky daleko za rostlinnými, ukázalo se, že jsou mnohem zdravější. Sádlo bude vždy lepší volbou než olej. Živočišné tuky jsou nakonec velice zdravé. Ano, nelze sádlu upřít, že se po něm tloustne a zvyšuje se hladina cholesterolu v těle, což podporuje vznik kardiovaskulárních onemocnění.
Ovšem pouze za podmínek, že jej konzumujeme bez rozmyslu. Lékařům a vědcům trvalo několik desítek let, než přiznali, že se mýlili. Zdravé jídlo by totiž mělo být bohaté na tuky. Na živočišné tuky.
Výhody živočišných tuků
Nejzdravějším typem nasycených tuků jsou mononenasycené tuky. Nacházejí se například v olivovém oleji, avokádu a některých druzích ořechů. Po olivovém oleji je však sádlo hned na druhém místě na stupnici mononenasycených tuků. Našemu zdraví totiž přináší mnoho výhod.
- Obsahuje kyselinu olejovou, která brání příchodu deprese nebo snižuje její příznaky
- Je bohaté na vitamín D, jenž udržuje normální hladinu vápníku a fosforu v krvi, podporuje správnou činnost svalů a posiluje imunitní systém
- Reguluje produkci hormonů štítné žlázy a zajišťuje její zdraví
- Brání vzniku rakoviny, zejména rakoviny prsu
Jak sádlo připravit a skladovat jej
Pamatujte si, že sádlo se musí vyškvařit a správně přecedit. Dejte si pozor, aby v něm nezůstávali bílkoviny, má pak tendenci plesnivět. Co se týká skladování, každé sádlo patří do keramické nebo skleněné nádoby, která by měla být uložena na chladném místě. V lednici vám samozřejmě vydrží nejdéle, ale temný sklep nebo spíž jsou také vhodné. Povolené je mražení.
Pamatujte, že sádlo velice snadno chytá okolní pachy, proto je tak důležité skladovat jej ve vzduchotěsné nádobě, aby nezískalo nepříjemný zápach. Byla by to veliká škoda. Kvalitní sádlo se vám bude vždycky hodit. Navíc ho stačí jen málo, proto vám i dlouho vydrží. Nikdo netvrdí, že musíte každé ráno snídat chleba se sádlem, to by ani nebylo zdravé, ale příležitostně k jídlu nebo do vaření vám vůbec neuškodí, přesně naopak. Proto se jej nemusíte už nadále bát, i když dbáte na svou figuru.
Zdroj: WebMD