Šalvěj je bylinou hojně využívanou v přírodní medicíně. Dokáže pomoci s mnoha zdravotními problémy od nadměrného pocení až po prevenci rozvoje rakoviny.
Šalvěj byla kdysi vysoce ceněna pro svou léčivou sílu, v minulosti byla často využívána k léčbě a prevenci různých onemocnění. Lidé věřili, že dokáže prodloužit život a chránit před mnoha nemocemi. Pokud máte tuto bylinku doma, máte skvělý přírodní lék na bakteriální, virové i plísňové infekce.
Zlepšuje paměť
Šalvěj lékařská je aromatická bylina, z níž se nejčastěji využívají listy a květy. Je bohatá na vitamíny A, C a B a minerály jako vápník, hořčík, železo, draslík a zinek. Tradičně je šalvěj spojována s kvalitním a dlouhým životem a často se používá pro obnovu selhávající paměti u starších lidí.
Šalvěj byla používána u pacientů s Alzheimerovou chorobou s mírnými až středně závažnými příznaky. Po 4 měsících užívání vykazovali výrazné zlepšení nálady a paměti bez vedlejších účinků. To může být způsobeno antioxidačními účinky byliny, jak vysvětlují íránští vědci.
Stačí 1 talíř tohoto zázračného vývaru a vaše tělo samo vyplaví všechny toxiny během pár hodin
Nadměrné pocení
Šalvěj může pomoci při nadměrném pocení, ke kterému může docházet během noci nebo při změnách hormonů v důsledku menopauzy či hormonální nerovnováhy. Šalvěj se tradičně používá ke snížení intenzity a frekvence návalů horka a pocení, jak uvádí server Healthline.
Zlepšuje orální zdraví
Šalvěj je také dobře známá pro své antibakteriální a antiseptické účinky. Výzkum uvádí, že šalvěj brání růstu bakteriálních organismů, zejména v ústech a dásních. Nevítaní hosté se zpravidla do vašeho těla dostanou přes váš dýchací systém, jejich další cestování organismem můžete zastavit právě použitím šalvěje, například užitím ústní vody nebo ústního spreje s obsahem šalvěje.
Mezi další zdravotní výhody šalvěje patří:
- Reguluje hladinu cukru v krvi.
- Snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu.
- Chrání před některými formami rakoviny.
- Pomáhá při průjmu.
- Bojuje proti stárnutí pleti.
Byliny jsou neocenitelnými pomocníky v boji s celou řadou neduhů. Na ZdravémStravování jsme také napsali, jaké jsou přínosy rozmarýnu. Oceníte ho hlavně v péči o pokožku a také vlasy.