Štítná žláza je jednou z největších endokrinních žláz u člověka. Nachází se v přední části krku. Štítné laloky jsou umístěny po obou stranách průdušnice.
Lékaři doporučují ultrazvukové vyšetření štítné žlázy každé dva roky. Mezi ultrazvukovými vyšetřeními bychom si měli štítnou žlázu pravidelně kontrolovat sami. Domácí vyšetření štítné žlázy je velmi jednoduché a může pomoci odhalit uzlíky nebo asymetrické změny, které obvykle ukazují na onemocnění štítné žlázy. Zvětšená štítná žláza může způsobovat tlak na krk a jícen. Při správně provedeném samovyšetření lze některé změny pozorovat „pouhým okem“, potvrzuje lékařka Kelly Wood.
Samovyšetření štítné žlázy krok za krokem
K tomuto domácímu vyšetření štítné žlázy potřebujete pouze zrcadlo a sklenici vody. Postavte se před zrcadlo tak, abyste dobře viděli přední část krku. Poté mírně zakloňte hlavu a natáhněte krk směrem vzhůru, než se napijete vody. Při polykání pozorně sledujte krk v zrcadle, aniž byste sklonili hlavu. Pohybující se jícen usnadní odhalení bulky nebo asymetrických změn. Můžete znovu nabrat vodu do úst a pozorování zopakovat.
Doma můžete provést také palpaci štítné žlázy. Oběma rukama se dotkněte krku zepředu a pokuste se nahmatat případné uzlíky a posoudit, zda je štítná žláza bolestivá, a zkontrolujte, zda je tvrdá nebo měkká.
Vyšetření za pomoci teploměru
Před 50 lety americký vědec Broda Otto Barnes zjistil, že tělesná teplota je vynikajícím ukazatelem funkce štítné žlázy. Teplota by se ale měla měřit ihned po probuzení, ještě v posteli. Barnes poznamenal, že abnormální ranní teplota je prvním příznakem zánětlivého procesu ve štítné žláze. Vynalezl test BBTT, který se osvědčil ve studiích zahrnujících několik tisíc pacientů. A ukázalo se, že je účinnější než chemické testy.
Kromě toho změny normálních teplot u pacientů podstupujících hormonální léčbu účinnost testu prokázaly. Připravte si tedy teploměr ještě před spaním. Nejvhodnější bude skleněný, jelikož uvádí nejpřesnější hodnoty. Jakmile se probudíte, ihned umístěte teploměr do podpaží. Nechte ho tam déle než obvykle, asi 10 minut, a poté zaznamenejte výsledek. Normální rozmezí je 36,5 °C až 36,8 °C.
Je důležité, abyste se neměřili při sebemenší infekci, po požití většího množství alkoholu nebo po větší fyzické námaze než obvykle v předchozím dni. Ženy by si měly měřit teplotu ve dnech, kdy nemají menstruaci nebo ovulaci, protože v těchto dnech se může tělesná teplota lišit od průměrné tělesné teploty.
Jak interpretovat výsledky
Pokud se vaše teplota pohybuje mezi 36,5 °C a 36,8 °C, je se štítnou žlázou vše v pořádku. Pokud je vaše ranní teplota nižší než 36,5 °C, může to znamenat hypotyreózu. Štítná žláza nepracuje tak aktivně, jak by měla. Pravděpodobně proto se u vás objevují příznaky chronické únavy, deprese, často trpíte nachlazením a máte problémy s pamětí a soustředěním. V nejpokročilejších případech dochází k nadměrnému vypadávání vlasů.
Pokud vaše ranní bazální teplota přesáhne 36,8 °C, znamená to hypertyreózu. K tomu dochází při nadměrné činnosti štítné žlázy. V těle pravděpodobně probíhá silný zánětlivý proces. Nezapomeňte, že pro „čistotu“ výsledků je třeba postup opakovat alespoň třikrát po sobě ve třech po sobě jdoucích dnech.
Zdroj: National Library Of Medicine, Healthline, Healthline