V domácnosti nás též obklopují bakterie, které umí velmi znepříjemnit až ohrozit náš život. Uvedeme Vám, kde se nejvíce vyskytují, jak proti nim bojovat a jaké jsou příznaky onemocnění. Zde jsou ty nejčastější:
Salmonelóza
Tato bakterie se vyskytuje v masech, nejčastěji u drůbežího, dále se objevují ve vejcích. Nejčastější příznaky Salmonelózy jsou průjmové onemocnění, bolesti břicha, zvracení, horečka a silná dehydratace. Bakterie se zničí při teplotě vyšší než 60°C, proto je důležité, aby rizikové potraviny byly řádně upraveny tepelnou úpravou. K přenosu mohou někdy posloužit poslové, jako jsou mouchy či hlodavci, jelikož se bakterie vyskytuje ve stolici nemocného. Inkubační doba je maximálně 48 hodin.
Listerióza
Bakterie listeriózy roste při teplotách od 1 – 45°C, proto se může rozmnožovat i v chladničce. Opět je to infekční onemocnění, nejčastěji se objevují v mléčných výrobcích, která nejsou pasterizována. Dále se může objevit v lahůdkářských výrobcích, v masech a dokonce i zelenině, neboť bakterie listérie se objevuje v půdě a vodě. Tato bakterie je velice nebezpečná pro těhotné. Nejčastější příznaky jsou: horečka, bolesti svalů, nevolnost a průjem. Inkubační doba je 1 – 4 týdny. Děti, které prodělají listeriózu, mohou mít dlouhodobé neurologické poškození.
Escherichia coli
Escherichia má nejrůznější patogenní rody, dokonce patří ke střevní mikroflóře teplokrevných živočichů, včetně člověka. Nejnebezpečnější formou je E. coli 0157:H7, zbytek skupiny bakterií E. coli je většinou neškodný. Nejčastější příznaky jsou průjmy (často krvavé), křeče v žaludku a zvracení. Symptomy se objevují během dvou až pěti dnů po konzumaci kontaminovaného jídla a většina infekcí je mírná, ale 5 až 10 procent lidí s rozvinutým hemolytickým uremickým syndromem (HUS), je životu ohrožující stav, charakterizující je: anémie, akutním selháním ledvin a nízký počet krevních destiček. Některé formy bakterií E. coli jde zničit tepelnou úpravou 70°C, která trvá minimálně 2 minuty.
Colostridium botulinum
Bakterie, která se nachází v půdě a ve vodě, produkují nervový toxin, který způsobuje botulismus. Často se objevuje tato bakterie v domácích zeleninových zavařeninách, které obsahují málo kyseliny, jako je chřest, zelené fazole, řepa a kukuřice. Také prospívá v potravinách, které jsou vlhké, skladované při pokojové teplotě a mají málo kyslíku, v důsledku toho byl nalezen v medu a nesprávně opečených bramborách. Poškozené konzervy jsou obzvlášť náchylné. První příznaky botulismu nastanou po 12 – 36 hodinách po pozření napadené potraviny. Inkubační doba může ale být již po 6 hodinách až deseti dnech. K příznakům patří, sucho v ústech, potíže při polykání, dvojité vidění, zvracení, průjem, svalové ochrnutí. Pokud se příznaky ignorují, může dojít na nevratnou paralýzu až ke smrti. Tyto bakterie vydrží dokonce teplotu až 120°C po dobu 2-3 minut. Při teplotách nad 60°C se aktivují, klíčí. Nejvíce toxinu se tvoří při teplotě 28°C. Prevence proti botulismu: podrobení málo kyselých výrobků zahřátí -120°C po dobu minimálně 3 minut. V domácím prostředí, kde není možné tyto podmínky vytvořit, používejte konzervační činidla jako je kuchyňská sůl. Dále okyselení potravin na pH nižší než 4,5. Kontrolujte správné utěsnění uzávěrů.
Campylobacter
Spirálové bakterie, které jsou většinou spojené se syrovou nebo nedopečenou drůbeží (může se objevit v „fast food“ nebo při grilování), protože nejlépe rostou na těle ptáků. Někdy se nachází v nepasterizovaném mléce. Symptomy: projevují se jako salmonelóza, bolesti břicha, hlavy, výrazný průjem (i krvavý), horečky 5 – 7 dní. U lidí se slabším imunitním systémem se bakterie mohou rozšířit do krve. Kampylobakterióza vzniká při nedostatečné hygieně zpracování masa a chlazení masa v domácnosti. Přežívají v chladničkách a částečně i při mražení. Jsou inaktivovány teplotou nad 48°C. Při manipulaci se syrovým masem je nutné dodržovat základní hygienická pravidla.
Obrázky: pixabay.com