Pokud jste si na svých hlavách našli pár šedivých vlasů, nemusí se jednat pouze o známku toho, že stárnete. Šedivé vlasy mohou souviset i s vaším zdravím a znamenat útok některých nemocí.
Ačkoli je známo, že jsou šedivé vlasy především známkou pokročilého věku, pravdou je, že se netýkají pouze starších ročníků. Mohou se vyskytnout i u mladších jedinců, zpravidla v tom hraje velikou roli genetika, ale i zdraví. Šedivé vlasy tedy o člověku nemusí vypovídat pouze to, že stárne, je toho mnohem více, co mohou stříbrné kadeře prozradit, a to především o zdravotním stavu.
Co je příčinou šedivých vlasů?
Rozpad barvy vašich vlasů nastává tehdy, když buňky nazývané melanocyty, které jsou zodpovědné za generování pigmentu, jenž dodává barvu vašim vlasům, přestanou plnit svou funkci. Tudíž nastává nevyhnutelná situace-vlasy bez barviva, které jim dříve konkrétní zbarvení dodávalo, začnou přirozeně šednout.
Šedivé vlasy prozrazují zdravotní stav
Šedé vlasy vám však nejen připomínají neúnavný tok času, ale mají také co říct o vašem zdraví. Existuje zřejmý vztah mezi infekcemi a výskytem šedivých vlasů.
Buňky varují před virovou invazí
Zdá se, že všechny buňky mají schopnost vysílat varovné signály prostřednictvím interferonů, když dojde k virové invazi. Tyto signály aktivují geny zodpovědné za blokování reprodukce viru a zvyšují aktivitu obrany. Podle lékařů by tento jev mohl vysvětlit, proč se šedé vlasy někdy objevují mnohem dříve, tedy u mladších jedinců.
Na druhou stranu se také objevila vazba mezi předčasným výskytem šedých vlasů a rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Výsledky lékařů vedou k závěru, že existuje přímá souvislost mezi zvýšeným rizikem aterosklerózy a vyšším počtem šedých vlasů. S ohledem na tyto informace se zdá, že objevení šedivých vlasů ve vašich vlasech bude ještě depresivnější než doposud.
Zdroj: Healthline, Healthline