Sestup močového měchýře je u žen bohužel běžná porucha. Můžete jí ale úspěšně předcházet pomocí těchto každodenních preventivních opatření, potvrzuje lékařka Jennifer Robinson.
Tato častá gynekologická komplikace, nazývaná také jako genitální prolaps, odpovídá jednomu nebo více orgánům, jako je děloha, konečník nebo močový měchýř. Sestup močového měchýře je nejznámější formou těchto komplikací. Postupem času má počáteční poloha močového měchýře tendenci klesat dolů kvůli menší síle vazů, které mají za úkol tento orgán držet. Může to být způsobeno porodem, opakovaným těhotenstvím, každodenním zvedáním velkého závaží nebo jako důsledkem chirurgického zákroku, kdy byla odstraněna děloha.
Projevy a léčba sestupu močového měchýře
Pokud necítíte bolest, může být sestup močového měchýře charakterizován fyzickými projevy. Ty můžete cítit jako pocit tlaku v pochvě, potíže s močením nebo nepohodlí a bolest při pohlavním styku. Za přítomnosti jednoho nebo více těchto příznaků se doporučuje návštěva gynekologie a určení závažnosti poruchy. Sestup močového měchýře může někdy vyústit v inkontinenci. Není proto na co čekat a při projevu některé z komplikací vyhledat co nejdříve odbornou pomoc.
Přestože tato porucha může nastat v každém věku, je tento parametr zásadní pro určení lékařského postupu. Pokud je tato komplikace mírná, lékaři většinou určují léčbu v podobě rehabilitačního cvičení nebo aplikaci pesaru. Pokud je prolaps závažnější, je někdy nutná laparoskopická chirurgická léčba. U sexuálně aktivních že se tento zásah provádí břišní cestou. Poté je nutné dodržet období rekonvalescence, které může trvat až osm týdnů a je potřeba sexuální zdrženlivosti, omezení fyzického úsilí a zvedání závaží.
Každodenní návyky pro prevenci
Aby jste předešli této gynekologické komplikaci, kterou lékaři nazývají odborně jako cystokélu, je třeba dodržovat několik každodenních opatření. Konzultace s gynekologem během menopauzy je také vynikající iniciativou, jak včas zabránit sestupu močového měchýře v důsledku poklesu hladin estrogenu, který může způsobovat právě tento gynekologický problém.
Pokud vás trápí chronická zácpa, která zvyšuje riziko tohoto prolapsu, vyřešte to konzumací potravin bohatých na vlákninu a dostatečným pitným režimem. Nadváha a obezita mohou také přispět k postupnému vytvoření prolapsu.
Měli byste proto sledovat svou váhu. Chronický kašel jako důsledek kouření může výhřez podpořit, doporučuje se proto nekouřit. Pokud se u vás již prolaps projevuje, měli byste se vyhýbat skokovým sportům a silovému tréninku zad, břicha a hýždí.
Zdroj: WebMD