Všímat si svého těla je důležitější, než se zdá. Tyto signály totiž mohou prozradit onemocnění srdce již v počátcích, a zachránit vám tak život, říká lékař Gerhard Whitworth.
Srdce je orgán, který je v těle naprosto nenahraditelný a je potřeba, aby správně pracoval. Některé věci však mohou jeho funkci narušovat, a dochází tak k problémům, které jsou zvané srdečními onemocněními. Ty mohou mnohdy udeřit znenadání a na reakci může být pozdě. Ve většině případů se však tyto zdravotní potíže projevují drobnými tělesnými signály, které za žádných okolností nesmíte ignorovat.
Zdraví srdce na prvním místě
Vaše zdraví by mělo byt něčím, co je vždy na prvním místě, a vše ostatní by se tomu mělo podřídit. Proto je velmi důležité dbát na to, jakou péči svému tělu věnujete a co do něj dostáváte. Obecně lze všechny tyto faktory, které zdraví ovlivňují, nazvat životním stylem. Ten má také zásadní vliv na fungování a zdraví srdce.
Nesprávným životním stylem, tedy absencí pohybu, špatnými stravovacími návyky, kouřením, neúměrnou konzumací alkoholu a zbytečným vystavováním se stresovým situacím, trpí především vaše srdce. Zmíněnými faktory totiž napomáháte k vyššímu cholesterolu, který má poté vliv na zvýšený krevní tlak, ucpané cévy a další jevy, jež podstatně zvyšují riziko infarktu či dalších srdečních poruch.
Občas však dochází k situacím, že ačkoliv se snažíte žít co nejlepším životním stylem a pro své zdraví děláte maximum, může se stát něco neočekávaného a nemoc srdce může propuknout i u vás. Většinou to však tělo hlásí pomocí signálů, které vykazuje, a na daný problém se snaží upozornit. O které příznaky se tedy jedná a kdy je situace již skutečně alarmující?
Otoky dolních končetin
Jedním z nejčastějších doprovodných příznaků nemocného srdce jsou oteklé dolní končetiny s viditelně změněnou barvou. Ta bývá nejčastěji výrazně namodralá, dokonce s fialovým odstínem. Tento jev je způsoben špatnou cirkulací krve, která se tak do této části těla téměř nedostává. Často k otokům nohou dochází při dlouhém stání nebo také během těhotenství. Většinou se však jedná o krátkodobou záležitost a pokud se tento jev opakuje nebo má chronický ráz, je dobré zbystřit.
Problémy s dýcháním
Mezi další známky problémů se srdcem řadíme také dušnost a problémy s dýcháním. Tyto potíže se většinou projevují tím, že máte očividné těžkosti s dýcháním i u činností, kdy je tělo bez námahy, nebo jste u těchto činností ještě nedávno žádné potíže neměli. Nemůžete popadnout dech po několika málo schodech nebo se vám dýchá těžce i během nečinnosti? Neprodleně kontaktujte lékaře.
Nadměrná únava
Nadměrná únava může mít hned několik odůvodnění. Pokud se však jedná o dlouhodobou záležitost, kdy máte pocit únavy a tělesné slabosti bez ohledu na to, kolik hodin spíte, možná je lepší kontaktovat svého obvodního lékaře. Nejedná se totiž o normální stav, tělo vám dává najevo, že je někde problém. Pokud je tímto problémem srdce, je to z toho důvodu, že tento sval nedokáže fungovat správně a tělo neokysličuje tak, jak má.
Krvácení z dásní
Ačkoliv vědci ani lékaři nedokážou popsat spojitost mezi onemocněním srdce a krvácením dásní, je tomu skutečně tak. Zhruba 65 % lidí, kterým bylo diagnostikováno onemocnění srdce, měli problém s krvácením dásní nebo s jejich nadměrnou citlivostí a bolestí i při běžných činnostech, jako je žvýkání, pití vody nebo čištění zubů.
Sexuální potíže
Dalším z příznaků potíží se srdcem je zhoršený sexuální stav. U mužů se obvykle jedná o problém s erekcí a jejím udržením, ženy vykazují rapidně nižší libido a chuť k postelovým hrátkám. Pokud se tento problém vyskytne jednou nebo občasně, nemusíte panikařit, ne každý má vždy chuť a sílu k sexuální aktivitě. Problém nastává, když se situace opakuje nebo má dlouhodobější trvání.
Krvavé stopy pod nehty
Jedním ze závažnějších doprovodných signálů při potížích se srdcem jsou drobné červené tečky zachycené pod nehtovým lůžkem. Ty vznikají bez zjevné příčiny nebo zranění a ve většině případů naznačují infekci okolí srdce, nebo dokonce infekci chlopně. V takovém případě je proto skutečně namístě kontaktovat lékaře a podstoupit potřebná vyšetření.
Fleky na kůži
Fleky na kůži, které mohou nápadně připomínat malé modřinky, jsou také jedním z příznaků toho, že s vaším srdcem není něco v pořádku. Zejména v případě, že tyto flíčky příliš nemiznou, nebo se velmi rychle tvoří znovu. Může se také jednat o praskající žilky, které po sobě zanechávají krvavé nebo namodralé fleky.
Zesláblé ruce
Mezi další příznaky srdečního onemocnění patří také abnormální slabost rukou. Ta se většinou projevuje jejich třesením a nemožností udržet ani lehké předměty. Opět platí, že pokud se tento jev objeví jednou nebo občasně, může být způsoben něčím jiným. Při častějších intervalech, nebo dokonce dlouhodobém trvání se však jedná o jasný alarm volající po lékařské pomoci.
Zdroj: Healthline