Příroda je mocná čarodějka, a také léčitelka. Mnoho chorob, na které využíváme běžná antibiotika, můžeme s podobným úspěchem zahnat i přírodní cestou. Antibiotika jsou silná a jejich použití na chřipku je jako zabíjet komára kladivem, možná tím naděláme víc paseky než užitku. Ani pro takovéto přírodní antibiotické látky nemusíme chodit do specializovaných obchodů, stačí nám totiž to, co obsahují naše kuchyňské kořenky.
Oregano čili dobromysl
Jak už jeho český název napovídá, je skvělé pro udržení pozitivního a klidného myšlení. Zejména uklidňuje stres, dává do pořádku funkci trávicího traktu, zlepšuje činnost střev a pomáhá organismu zbavit se přebytečné vody nahromaděné v tkáních, čímž jednak vyplaví toxiny z těla ven, a také pomáhá snížit tělesnou hmotnost.
Kromě toho je velmi účinným antibiotikem, klidní záněty a mírní křečovité stahy průdušek, které vedou k akutnímu nebo chronickému astmatu a zánětům. Kromě toho také pomáhá bílým krvinkám namazat si svaly a vrhnout se do boje proti všem mikrobiálním nepřátelům útočícím na tělo jejich páníčka.
Můžete jej přidat do míchaných vajíček, polévek, salátů, omáček či na pizzu. Kromě toho je ale také užitečné udělat z něho odvar, nebo jej na čtyři týdny naložit do vodky či oleje, čímž z něho uděláte koncentrované kapky a voňavé účinné mazání či přídavek do jídla.
Rozmarýn
Starověký symbol plodnosti, prosperity a věčnosti. Studenti v antickém Řecku mívali ve zvyku zavěšovat výhonky rozmarýnu v místech, kam se uchylovali ke studiu. Říká se totiž, že když si člověk přivoní k čerstvé rozmarýně, zlepší se mu paměť o 75 procent.
Také rozmarýn je skvělý v boji proti nachlazení, vyčerpání, hojení ran a zklidnění infekcí a zánětů. Kromě toho potlačuje bolesti hlavy, uklidňuje podrážděnou pokožku, zlepšuje trávení a relaxuje namožené svalstvo. Pomáhá pro oživení myšlení, funguje jako přírodní životabudič, mírní křeče a bývá užíván také jako přírodní afrodiziakum.
Rozmarýnem můžete okořenit pokrmy z masa a ryb, vyrobit z něj odvar nebo alkoholovou tinkturu.
Tymián čili Mateřídouška
Středomořský rod mateřídoušky je účinný antioxidant plný vitaminu E, který má od nepaměti své nezastupitelné místo v lidovém léčitelství. Je totiž ze všech bylin nejúčinnější antiseptikum.
Je vysoce účinný v boji proti bakteriím, plísním a střevním parazitům. Užívá se u všech chorob dýchacích cest, zejména při kašli, bronchitidě nebo astmatu. Kromě toho zlepšuje trávení, zastavuje průjmy a působí proti nadýmání. Kromě toho je to účinné diuretikum a pomáhá i proti kloubním onemocněním, jako je revma, artritida nebo dna.
Skvělý je na kořenění salátů, polévek, dušených jídel či omáček. Kromě toho se často užívá ve formě odvaru (pozor ale na předávkování), alkoholové tinktury a olejového výluhu pro mazání bolavých svalů a kloubů. Jako kloktadlo pomáhá proti zánětům v ústech i proti zápachu.
Šalvěj čili babské ucho
Rostlina původem ze středomoří byla využívána už starými Římskými i Egyptskými lékaři. Pro dávné národy byla symbolem dlouhověkosti.
Více než u ostatních druhů rostlin je při užívání šalvěje nutné dbát na správné dávkování. Při nadužívání se mohou dostavit křeče i omamné účinky. Neměla by se proto užívat déle než 6 týdnů v kuse a vyhnout by se jí měly těhotné ženy.
Nicméně její přínosy pro lidské zdraví jsou bezmála zázračné. Nejenže má samozřejmě antibiotické účinky využitelné při léčbě chřipky a nachlazení, ale látky v šalvěji obsažené posilují celé tělo. Jednak čistí játra a krev od toxinů, posiluje imunitní systém, čistí střeva a odhleňuje organismus. Její dezinfekční schopnost pomáhá při zánětech dásní a hrtanu, bolavých zubech i při bolestech v krku. Kromě toho zlepšuje krátkodobou paměť a pomáhá soustředění.
Fotografie: Pixabay