Rýma a ucpaný nos jsou strašáky zimního období. Nedokážete se pořádně nadechnout, vyspat či najíst. Zkuste inhalaci vhodných bylin, je to účinné.
Jen málo věcí dokáže při nachlazení potrápit tak jako ucpaný nos. Kýchání nikdy nekončí, papírové kapesníky kolem vás se hromadí, na nočním stolku se nachází nespočet sprejů do nosu a stejně se nedokážete pořádně nadechnout. Nemluvě o tom, že i spánek se stává složitějším. Naštěstí existují přírodní metody, které ucpaný nos uvolní. Jednou z nich je inhalace páry z vroucí vody, říká lékařka Debra Roso Wilson.
Inhalace má svá pravidla
Inhalace je velice účinná v boji proti infekci dutin a dalším bakteriálním infekcím. Je skvělou přírodní metodou, jak se zbavit rýmy a ucpaného nosu. Ovšem ačkoli vypadá jednoduše, i ona má svá pravidla, která je nutné dodržovat, aby byl efekt co nejlepší. Vždy inhalujte kolem 10 minut 2–3× denně v případě nemoci.
Inhalace není nutná pouze pro léčbu, je také ideální prevencí, takže zvláště v zimních měsících můžete inhalovat preventivně 1× denně. Dbejte na to, abyste neinhalovali hned po jídle, mohlo by se vám udělat nevolno. Stejně tak není inhalace vhodná při vysokých teplotách nebo máte-li problémy se srdcem. Vždy se raději nejdříve poraďte se svým lékařem.
Prevence respiračních onemocnění
Jak již bylo uvedeno, inhalování slouží jako účinná léčba rýmy a ucpaného nosu, ale i jako prevence různých respiračních onemocnění. Již při prvních příznacích nachlazení aplikujte tuto metodu a můžete zmírnit průběh onemocnění nebo ho zcela zastavit. Tím snížíte riziko užívání antibiotik.
Co nejlépe inhalovat?
V případě inhalace jsou nejlepší minerální vody, esenciální oleje a bylinky. Některé z bylinek mají uklidňující účinky, takže vás zbaví nejen ucpaného nosu, ale podpoří i spánek, který, jak se ví, je pro léčbu všech onemocnění zásadní. Spoustu bylinek můžete kombinovat. Zde jsou některé návrhy, co si přidat do vroucí vody připravené k inhalaci:
- jalovec, šalvěj a eukalyptus,
- pomerančovou kůru a zázvor,
- mátu peprnou,
- rozmarýn, šalvěj, list ginkgo biloby, mátu peprnou a list eukalyptu,
- listy rozmarýnu, máty peprné a eukalyptu.
Zdroj: Healthline, Healthline