Příznaky všudypřítomných spalniček není radno podceňovat. Projevují se i vyrážkou a zánětem spojivek

Fotografie: Freepik

Spalničky u nás momentálně nejsou příliš rozšířené, ale je dobré si připomenout jejich příznaky. V Evropě totiž počet případů narůstá.  

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které může vyvolat řadu nepříjemných zdravotních příznaků. Typicky se projevují horečkou či bílými skvrnami na pokožce, ale pokud se vyskytnou komplikace, může být stav jedince mnohem horší. Jak proto radí lékařka Carissa Stephens, pokud na sobě rozpoznáte typické příznaky, raději se co nejrychleji poraďte s odborníkem. Není také žádným tajemstvím, že se spalničky dnes velmi rychle šíří, a to i z důvodu nižší proočkovanosti populace.

Spalničky a vše, co o nich potřebujete vědět

Obávané spalničky se nejčastěji šíří vzduchem při kašli, kýchání nebo mluvení infikované osoby. Virus je natolik odolný, že se může ve vzduchu držet i několik hodin. K samotného přenosu pak dochází velmi snadno a jako inkubační doba se uvádí 10 až 14 dní. Mezi jejich typické příznaky patří v počáteční fázi zejména horečka, rýma, kašel a zánět spojivek i malé bělavé skvrnky na straně tváří, jak uvádí ECDC.

Pro druhou fázi je typická vyrážka na obličeji a za ušima, která se postupně šíří po celém těle a připomíná červené skvrny. Ty poté přetrvávají obvykle jeden týden a postupně začínají mizet. Při rekonvalescenci pak může ještě přetrvávat kašel a slabost. Odborníci upozorňují na neustálý nárust počtu případů v Evropě, přičemž nejčastěji jsou postiženy děti do pěti let věku a vysoké je také procento hospitalizací.

Příznaky Crohnovy choroby není radno ignorovat. Projevuje se i průjmem a horečkou

Fotografie: Depositphotos

Na území Česka je zatím situace klidná, jak uvádí Ministerstvo zdravotnictví, ale přesto by měli být lidé na pozoru, a především by měli nechat očkovat své děti. Koneckonců může mít toto onemocnění mnohdy vážné dopady na lidské zdraví, pokud se neléčí. Některé komplikace zahrnují mimo nutnost hospitalizace také dlouhodobé vývojové potíže, předčasný porod u těhotných, encefalitidu i zápal plic, uvádí Healthline. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak je to s lidským metapneumovirem, o jehož šíření se rovněž poslední dobou mluví.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]