Sirtfood dieta, podle které zhubla zpěvačka Adele, může být také zdraví škodlivá

Jestliže vás ještě neopustilo odhodlání, že letos konečně shodíte svá přebytečná kila, možná se k vám dostala sirtfood dieta. Je to tak a přemýšlíte, zda se můžete se inspirovat dietou, která v poslední době způsobila doslova poprask? Podle ní zhubla například dobře známá zpěvačka Adele, která s nadváhou bojovala léta a nedařilo se jí tukové polštáře shodit.

Jde o tzv. sirtfood dietu, která dokonce slibuje i to, že se nebudete muset vzdát své oblíbené čokolády! Jak to funguje?

Sirtuiny, malí pomocníci

Sirtfood Diet neboli sirtuinová dieta se stala velmi populární zvláště mezi celebritami. Experimentovaly s ní i sestry Middletonovy, propadly jí atletky, nebo modelky jako Gigi Hadid. Tento poněkud kontroverzní dietní program vytvořili dva britští odborníci na výživu Aidan Goggins a Glen Matten poté, co v roce 2016 poprvé vydali knihu receptů Sirtfood Diet. Tato strava je založena na výzkumu sirtuinů (SIRTs), skupiny sedmi bílkovin nalezených v těle, u kterých bylo prokázáno, že regulují řadu funkcí včetně metabolismu, zánětu a délky života. Celý dietní jídelníček funguje na principu, že do stravy zapojujete vysoké množství sirtuinů, které pomáhají spalovat tuky a posilovat svaly. Základem celého stravování jsou zeleninové šťávy, spousta ovoce a zeleniny. Doporučují se jahody, borůvky, cibule, petržel, rukola, kapusta, sója, kurkuma, vlašské ořechy, pohanka, matcha zelený čaj a nevylučuje se ani hořká čokoláda (85 % kakaa) nebo červené víno. To nezní tak špatně, ne?

Může to skutečně fungovat?

Ti, kteří dietu vyzkoušeli, se shodují na tom, že funguje naprosto skvěle. Umožňuje totiž do jisté míry zachovat ve vaší stravě to, co máte rádi. Sirtuiny vám pomohou lépe spalovat, a tak nevadí, když si dopřejte i jídlo, které není vyloženě dietní. Pokud bude kvalitní a dodá vám i jiné makroživiny, pak není problém dopřát si i ne zrovna nízkokalorické jídlo. Jenže najdou se i hlasy, které účinnost diety zpochybňují a varují před jojo efektem. Odborníci na zdraví varují, že tento typ stravování není zcela zdravý. Staví se k ní rezervovaně, neodsuzují ji, ale nedoporučují z dlouhodobého hlediska. Bohužel většina lidí dodrží jen první fázi, kdy dojde k rychlému poklesu hmotnosti. Druhou fázi už zařadí málokdo. U většiny lidí dojde k velkému jojo efektu a dieta je nenaučí správnému stravování.

Pozor na nízký příjem

Jiní výživoví specialisté zase varují před příliš nízkým kalorickým příjmem, který může být až nebezpečný. 1 000 kalorií denně, které se při dietě doporučují, je vhodných pouze pro dítě ve věku od 2 do 4 let. Nejen, že to není dostatek energie na podporu dospělého těla, ale do tohoto množství ani není možné zařadit všechny živiny, které dospělý potřebuje. Velice rychle tak může dojít k nezdravé podvýživě, kdy tělo hubne, ale kila ztrácí velmi nezdravým způsobem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]