Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte se svým lékařem. Nejspíše se totiž jedná o obávaný Sjögrenův syndrom (chorobu).
Sjögrenova choroba neboli Sjögrenův syndrom je autoimunitní onemocnění, které postihuje především žlázy odpovědné za produkci slin a slz. Většina pacientů proto může v jeho důsledku pociťovat obtěžující příznaky, jako je podle lékařky Angelicy Balingit například sucho v ústech, neustálé pálení žáhy či neustupující kašel. Pokud byste je na sobě rozpoznali i vy, raději se poraďte s odborníkem, který vám pomůže stanovit léčbu.
Příznaky Sjögrenovy choroby
Obávaná Sjögrenova choroba postihuje především slinné a slzné žlázy, které pomáhají tělu vytvářet vlhkost v očích a ústech formou slin a slz. Typickým důsledkem proto bývá suchost těla a jeho různých částí, zejména co se týká smyslových orgánů. Příznaků však může toto onemocnění vyvolat mnohem více, a to podle doktorky Balingit včetně níže uvedených:
- sucho v ústech, které může ovlivnit mluvení, polykání a zvýšit riziko kazů,
- neustálé pálení žáhy,
- suché nosní průchody,
- suchost očí, která může vést k pocitu pálení,
- vaginální suchost,
- suchá kůže,
- únava,
- vyrážky,
- bolesti kloubů,
- zácpa,
- suchý kašel, který neustupuje,
- zánět orgánů postihující zpravidla ledviny, plíce a slinivku břišní.
Štítná žláza upozorňuje na zdravotní problémy pomocí častých příznaků. Patří mezi ně i zácpa a slabost
Jakmile na sobě výše uvedené příznaky pocítíte, měli byste se podle webu Healthline co nejrychleji poradit se svým praktickým lékařem. Ten vám pomůže problém diagnostikovat a také vám doporučí prostředky, které je pomohou zmírnit. Žádný oficiální lék na tuto chorobu nicméně doposud neexistuje, a proto může nejvíce pomoci:
- ošetření nahrazující vlhkost těla, jako je aplikace očních kapek pro suché oči nebo pleťové vody pro suchou pokožku,
- užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) pro problémy s klouby,
- užívání imunosupresiv nebo kortikosteroidů pro závažné příznaky,
- užívání léků, které snižují aktivitu imunitního systému a pomáhají předcházet poškození orgánů.
Jak vysvětluje Natalie Olsen, pomoci může také vyvážená dieta bohatá na zeleninu, ovoce, libové maso. Důležité je především vyřadit pokrmy, které mohou podporovat rozvoj zánětu v těle, jako jsou zpracované potraviny, smažená jídla, cukry, alkohol či červené maso. Ostatně na ZdravémStravování jsme již psali o zdravotních rizicích spojených s konzumací červeného masa.