Sjögrenův syndrom prozradí časté varovné signály. Patří mezi ně i suchá ústa a zhoršené vidění

rty pusa
Fotografie: Freepik

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte s lékařem. Jedná se totiž se vší pravděpodobností o Sjögrenův syndrom.

Sjögrenův syndrom je autoimunitní onemocnění, které postihuje žlázy odpovědné za produkci slin a slz. Pokud tedy dojde k jeho rozvoji, pacienti se mohou potýkat s nepříjemnými příznaky, jako je dle doktorky Kristen M. Moyer suchost v ústech a suchost očí. V některých případech však mohou být symptomy mnohem intenzivnější a přispívat například k zánětu orgánů. Je proto důležité tuto nemoc neignorovat a v případě jejího rozpoznání navštívit lékaře.

Časté příznaky Sjögrenova syndromu

Mezi nejčastější příznaky Sjögrenova syndromu patří zejména suchost v ústech, která pacientovi ztěžuje mluvení a polykání, a také suchost očí, což může vést k pocitům pálení nebo zhoršenému vidění. V každém případě je proto dobré problém řešit s odborníkem, jenž vám stanoví diagnózu a doporučí, co dělat dále. Ačkoli onemocnění nelze léčit, můžete učinit kroky ke zmírnění jeho příznaků a ochránit se tak před možným nebezpečím, zmiňuje dále Healthline.

Sjögrenův syndrom toho však může napáchat mnohem více. Zejména u žen často vede k vaginální suchosti, suché pokožce, častým vyrážkám nebo také bolesti kloubů. Pokud poté dojde k rozvoji zánětu v těle, může ohrozit vaše orgány, a to zejména co se týče ledvin a plic. Jak také uvádí studie, před onemocněním se nelze ani nijak ochránit, protože lékaři doposud neodhalili jeho skutečnou příčinu. Určitou roli však může hrát genetika.

Na syndrom propustného střeva trpí většina populace. Tyto potraviny jsou spouštěčem vašich problémů s trávením

Hormonální nerovnováha jako jeden z rizikových faktorů

Právě totiž genetické predispozice hrají prozatím největší roli v případě Sjögrenova syndromu. To znamená, že pokud onemocněním trpí například váš otec nebo vaše matka, je velká pravděpodobnost, že brzy potká i vás. Náchylnější jsou pak dle studie z roku 2012 k jeho rozvoji také ženy, a to zejména pokud trpí hormonální nerovnováhou. K té dochází zejména během těhotenství, po menopauze nebo během pubertálních let. Lékaři však vyžadují více studií.

Fotografie: Freepik

Co se týče léčby příznaků, lékaři podle Healthline nejčastěji doporučují pacientům užívat léčivé prostředky, jako jsou například kapky do očí nebo žvýkačky. V případě zánětu pak mohou pomoci vhodné léky a pro zmírnění závažných příznaků je na místě použití kortikosteroidů nebo imunosupresiv. Nezbytná je dle dietoložky Natalie Olsen také vhodná strava a regenerace. Na Zdravém Stravování jsme také psali o různých příčinách podráždění očí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]