Švihadlo si ze svého dětství pamatuje asi každý. Jde tedy o notoricky známou pomůcku. Přesto je tak zanedbávána a upadla téměř v zapomnění. Ovšem ne u všech. Skákání přes švihadlo stále používají špičkoví sportovci, zejména boxeři, protože dokáže nejen spalovat neuvěřitelné množství kalorií, ale bezvadně tvaruje a posiluje spodní část těla a přispívá ke koordinaci rukou a nohou.
10 minut skákání přes švihadlo nahradí 30 minut běhu. Navíc skákat můžete i doma aniž by hrozilo rozbití nábytku. Pořídit si můžete švihadlo, které je určeno do interiéru. Já si ho však oblíbila a používám ho i venku, když jsem na zahradě anebo na hřišti.
Švihadlo do interiéru
Jedná se de facto o dvě rukojeti, ze kterých vedou pouze krátké provázky. Na konci jsou upevněny kuličky, které při švihání kmitají. V rukojeti švihadla je zabudován digitální měřič, který vám ukáže počet spálených kalorií, čas, počet skoků a další. Některá tato švihadla se dají připojit k aplikacím určeným pro sport, tudíž můžete zaznamenávat své sportovní výkony, hecovat se s dalšími a sdílet své sportovní výsledky s ostatními či přáteli na sociálních sítích.
V čem je švihadlo tak úžasné?
- Za kratší dobu spálíte mnohem více kalorií. Pokud tedy nemáte zrovna půl hodinu čas na nazutí botasek a běhání, zkuste 10 minut skákání.
- Skákat můžete i doma, pokud si pořídíte švihadlo bez klasického provázku. Tudíž žádné výmluvy!
- Digitální rukojeť – pokud vás klasické švihadlo nebaví, zkuste tuto náhradu švihadla. Rozhodně se tím skákání nešidí, ale naopak. Skákat mohou i ti, kterým běžné švihadlo činí potíže a zakopávají o kmitající lanko.
- Pusťte si hudbu, vezměte do rukou digitální švihadlo bez lanka a můžete se vyřádit, jak je libo. Skákat dopředu, dozadu, skákacího panáka, zvedat kolena, zkuste různé styly skákání a střídejte je. Budete si připadat skvěle. Protože vám to umožní zkoušet různé skákací styly.
- Bylo prokázáno, že skákání má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. A nejen to. Skákající jedinci měli po třech týdnech skákání pevná lýtka, kolena, stehna, zadek a rychlejší výkon při běhu.
- Skákání přes švihadlo se rovná půl hodině běhání, 2 tenisovým zápasům, půl hodiny házené anebo 660 metrů plavání.
- Dochází k dokonalé koordinaci práce nohou a rukou, což je prospěšné v mnoha dalších ohledech.
- Žádné dodržování bezpečnostních zásad – jedná se o naprosto přirozený pohyb.
- Spálíte 600 až 1000 kcal za hodinu skákání – dle intenzity.
Jak skákat?
- Ideálně na podložce tlumící dopady. Nemusí být velká
- Obujte si kvalitní sportovní boty
- Dopadejte a odrážejte se z prstů nohou
- Nekrčte při skákání kolena – mějte pevné a srovnané tělo
- Neskákejte vysoko, stačí kousek nad zem. Díky tomu nejsou namáhány klouby
- Najděte si své ideální tempo
Skákací výzva pro začátečníky
Skákací výzva pro pokročilé
Obrázek: averafitness.co.za, socimage.net