Je po čtvrté hodině odpolední a beznadějně se trápíte vždy přibližně ve stejnou dobu a máte chuť zakousnout něco dobrého? Je to pravděpodobně proto, že u vás došlo k poklesu energie a tělo si žádá doping. Nemusí přitom pokaždé jít o chuť na sladké a výrobky nadité cukrem.
Někdo může toužit po chipsách nebo rohlíku se salámem. Ovšem je potřeba naučit se rozlišovat hlad a chutě. Viníkem je mnohdy i špatný pitný režim – neboť hlad je mnohdy převlečená žízeň a toto rčení nevzniklo náhodou. Naštěstí existuje řešení, jak tyto chutě překonat. Jsou to zdravé a chutné svačinky. Díky tomu zabijete hned tři mouchy jednou ranou. Doplníte energii, zaženete chuť a nebudete se ládovat zbytečnými kaloriemi navíc.
Ovesný koláč s ořechovým máslem
Ovesné koláčky je dobré si napéci do zásoby. Skladovat je můžete v mrazničce. Základní suroviny: ovesné vločky, banán, vejce, mléko. Až si budete balit svačinku do práce, stačí si jeden až dva koláčky vzít do krabičky sebou. Záleží jak velké si je upečete. Ke kávě bude určitě lepším řešením než sladké cukrovinky z obchodu. Namažete-li si jej ještě ořechovým máslem, nejenže vás zasytí, dodá tělu vitamíny, minerály, vlákninu. Nejste-li zrovna na pečení, kupte si rýžový chlebík, ten namažte ořechovým máslem. To si rovněž můžete vyrobit doma z mandlí, kešu ořechů nebo mix ořechů či semínek. Mixujete s přestávkami tak dlouho, až vznikne máslo. Skladujte ve skleničce v lednici.
Jablko s ořechovým máslem
Nakrájejte jablko na plátky a potřete ořechovým máslem bohatým na vitamíny a minerály. Jablka dodají zase vlákninu. Taková svačinka pomáhá předcházet cukrovce, srdečním chorobám i snižovat riziko vzniku rakoviny. Vyměňte nezdravé za zdravé – určitě neprohloupíte.
Zeleninové chipsy
Nejste-li na sladkosti, ale potřebujete odpoledne něco sezobnout, pak ať to nejsou přesolené chipsy z obchodu. Domácí chipsy si můžete udělat z čehokoliv, co máte rádi – batáty, mrkev, petržel, brambory. I při zdravém mlsání dodržujte vždy správné množství.
Banánek v čokoládě
Nakrájejte půl banánu na kolečka a ty namáčejte do 2 čajových lžiček vysokoprocentní hořké roztopené čokolády. Banány jsou bohaté na draslík, který pomáhá snižovat krevní tlak, tmavá čokoláda je zase výtečným zdrojem antioxidantů.
Mrkev a houmous
Křupavá antioxidační svačinka s beta-karotenem bude tím pravým ořechovým. Vezměte si 2 větší mrkve nebo 10 baby mrkviček a 2 lžíce pomazánky zvané houmous (vyrobené z cizrny). Dodáte tělu koktejl zdraví prospěšných látek, zejména vitamín B.
Banánové chipsy
Ty si můžete rovněž připravit doma tak, že pokapete plátky banánu citronovou šťávou (ta zabrání hnědnutí banánu). Plátky vyskládáte na plech vystlaný pečícím papírem a pečete (spíš sušíte) v troubě cca 2 hodiny. Některé trouby mají dnes už i program sušení. Vysušené a vychladlé plátky banánů skladujte maximálně 2 týdny v hermeticky uzavřené nádobě. Jedna porce je přibližně 1 malý banán.
Medový jogurt
Ve 120g netučného řeckého jogurtu rozmíchejte 1 čajovou lžičku medu se skořicí. Jogurt s aktivními kulturami pomáhá podporovat zdravé střevní prostředí.
Mražené hrozny
Je velmi snadné ošálit chuťové pohárky tímto způsobem. Zatímco si budou myslet, že pojídáte zmrzlinu, budete do svého těla vpravovat koktejl vitamínů. Hrozny zmrazte po dobu nejméně dvou hodin. 1 porce se skládá z přibližně 25 kuliček. Hrozny obsahují polyfenoly (antioxidanty) chránící zdraví srdce a působící jako prevence cukrovky a osteoporózy.