Po Evropě se šíří smrtící nemoc, která zabíjí 1 z 10 lidí. Rostoucí počet případů znepokojuje lékaře

Fotografie: Depositphotos

V několika evropských zemích byly zaznamenány případy tzv. invazivní meningokokové nemoci, která je hlavní příčinou meningitidy. 

V poslední době se zdravotníci po celé Evropě potýkají s nebezpečným šířením invazivní meningokokové nemoci (IMD), která může mít smrtelné následky, informoval web TN. Tato zákeřná choroba, jež je hlavní příčinou meningitidy, ohrožuje životy nejen na starém kontinentu, ale také v USA. Varování před touto nemocí vydávají hygienici ve Velké Británii i dalších zemích, kde se nemoc objevuje. Je proto důležité vědět, jaké jsou příznaky IMD, jak se šíří a jaká opatření lze přijmout k ochraně zdraví.

Šíření IMD v Evropě

IMD, zkratka pro invazivní meningokokovou nemoc, byla zjištěna v několika západoevropských zemích. Ve Velké Británii již hygienici vydali varování před touto chorobou.

Zatím bylo zaznamenáno 14 případů v Evropě a USA. Pět případů bylo hlášeno v USA, čtyři ve Francii, tři ve Velké Británii a po jednom v Norsku a Nizozemsku. Podle portálu Mirror šlo zejména o lidi, kteří se vrátili z muslimské pouti zvané Umra v saúdskoarabské Mekce.

Původce nemoci: Neisseria meningitidis

IMD způsobuje bakterie Neisseria meningitidis. Infikovaný jedinec může zůstat bez příznaků i několik měsíců, během kterých nevědomky šíří nemoc. U lidí, u nichž se nemoc projeví, se příznaky obvykle objeví do deseti dnů po nakažení, uvádí Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Politici se snaží utajit stovky případů závažné mozkové choroby. Lékaři si s tímto onemocněním neví rady

Nejzávažnějším následkem této nemoci je meningitida, což je zánět mozkových blan. Příznaky podle Healthline zahrnují náhlé horečky, ztuhlost, nevolnost, světloplachost, bolesti svalů, kloubů a hlavy. Nemoc se může projevovat i vyrážkami a zfialověním kůže.

IMD může také způsobit sepsi, což je stav, kdy imunitní systém začne ve snaze bojovat s infekcí napadat vlastní tělo. V takových případech představuje nemoc velmi vážné zdravotní riziko.

lékař a snímek mozku
Fotografie: Freepik

Úmrtnost a rizikové faktory

Tato nebezpečná choroba může být smrtící. Průměrná úmrtnost se pohybuje kolem deseti procent. Rizikové faktory, jako je nedávno prodělaná chřipka, aktivní či pasivní kouření nebo genetické predispozice, mohou úmrtnost ještě zvýšit, varuje ECDC. Na ZdravémStravování jsme vás před časem informovali také o tom, že Česko sužuje legionella, nebezpečná nemoc, kterou podceňuje drtivá většina lidí.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]