Odborníci přišli se zajímavým zjištěním. Izolace má na naše tělo, konkrétně jeho zdravé větší vliv, než si myslíme. Na základě toho bychom měli zcela změnit svůj postoj k životu. Pokud si myslíte, že vaše zdraví nejlépe podpoříte, pokud budete jíst zdravě a hodně se hýbat, tak ano. Ale platí to jen částečně.
Vědci zjistili, že na fungování našeho organismu má velmi silný vliv naše psychické rozpoložení – a právě samota nebo sociální izolace mohou být stejně škodlivé jako třeba kouření cigaret. Řada lidí v dnešní době podceňuje vliv psychického zdraví. Honíme se za doplňky stravy a snažíme se každý den ujít alespoň deset tisíc kroků, ale už málokdo usiluje o to, aby měl zdravé a fungující vztahy a žil v psychické rovnováze a harmonii.
Osamocenost vede ke zdravotním potížím
Ze statistik jasně vyplývá, že osamělí lidé se dožívají nižšího věku a čelí vyššímu riziku vzniku kardiovaskulárních a infekčních chorob. Samostatnou kapitolou jsou pak i duševní choroby, například deprese či sebevražedné sklony. Samota prý zkracuje život podobně jako kouření, a dokonce více než obezita a nízká fyzická aktivita. Jak je to ale možné?
Vědci nabízí zcela exaktní vysvětlení. Samota výrazně zasahuje přímo do funkcí imunitního systému. Takoví lidé mají totiž zvýšenou aktivitu některých genů podílejících se na zánětlivých reakcích.
Tělo se brání
Sociální izolace pak vede i k tomu, že se snižuje aktivita obranných mechanismů, jež chrání organismus před virovými chorobami.
Samotáři tak častěji onemocní rýmou, chřipkou ale i tak závažnými virovými onemocněními. Tělo osamoceného člověka prodělává zásadní změny, které uvádějí tělo do stavu pohotovosti. Osamělí lidí mají například stažené stěny tepen, což logicky vede ke zvýšení krevního tlaku. Srdce pak musí podávat daleko vyšší výkon, a tím roste riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.
Je tedy zřejmé, že stejně jako do zdraví těla je nutné investovat i do zdraví duše a růstu našich vztahů. Pokud tedy občas stojíte před rozhodnutím, zda jít navštívit přátele nebo si jít zaběhat, i druhá možnost může být někdy lepší.
Fotografie: Pixabay