Trávicí potíže, jako je pálení žáhy, nadýmání, zácpa a plynatost, odrážejí dění v těle. Postupem času ztrácejí normální funkce organismu část účinnosti.
Trápí vás plynatost, bolesti břicha či zácpa? To je třeba okamžitě napravit. Je pravda, že léky z lékárny mohou přinést určitou úlevu, ale rozhodně nevyřeší problém jednou provždy. Hnacími silami změn střevního zdraví jsou změny žaludečních kyselin, střevní imunity a střevní mikroflóry – složitého systému bakterií v trávicí soustavě. Pokud jsou střeva v dobrém stavu, je méně pravděpodobné, že se u vás objeví škodlivé záněty a pokles imunity, říká lékařka Alissa Palladino. Řiďte se doporučeními odborníků na zdraví střev a ochranu zažívacího traktu, která nemusí nutně souviset se stravou.
SOS pro střeva
Vaše střeva pracují tak, jak žijete – jejich fungování závisí na tom, co a jak jíte. Stručně řečeno: než se uchýlíte k lékům, podívejte se na své návyky a vlastní talíř. Jíte příliš mnoho, příliš rychle, příliš bezstarostně a většinou vůbec ne ty nejzdravější potraviny. Výsledek: horší zažívání, bolesti a to příšerné vypoulené břicho, které ztěžuje zapínání kalhot. Namísto léků z lékárny si udělejte pořádek ve střevech přírodními metodami, tj. zavedením zdravých stravovacích návyků.
Jezte správné potraviny
Trávicí trakt, včetně jeho koncového úseku, střev, je zlenivělý stravou bohatou na tuky a jednoduché sacharidy, tj. smažené maso, sladkosti, moučná jídla a bílé pečivo. Střeva pracují efektivněji, pokud vaše strava obsahuje potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Vláknina není nic jiného než rostlinná vláknina, která se nestráví, ale váže na sebe vodu, zrychluje kvasné procesy a urychluje střevní peristaltiku (tj. červovité pohyby, jež způsobují pohyb potravy).
Minimální množství vlákniny, které potřebujete, je asi 35 g. Pokud máte zácpu, měli byste její obsah ve stravě zvýšit až na 50–70 g. Vaše tělo potřebuje také dostatečné množství vody pro dobré trávení. Minimální příjem je 1,5 litru denně. Nejlepší je pít ji v malých dávkách, ale často.
Důležitá je nejen stravaStres a neustálý spěch nejsou o nic méně zodpovědné za střevní potíže než špatná výživa. Lidé dnes žijí šíleným tempem a je těžké to změnit. Proto se vyplatí naučit se odpočívat, dostatečně spát (pro úplný odpočinek potřebujete 7–8 hodin spánku) a zajistit si alespoň minimální dávku pohybu. Sedavý způsob života oslabuje břišní svaly a zpomaluje pohyb střev. Pohybem masírujete střeva a nutíte je pracovat efektivněji.
Bolest a nadýmání zmírní také teplé obklady (např. z lahve s horkou vodou) a krouživá masáž břicha. Provádějte si krouživé pohyby kolem pupku ve směru hodinových ručiček. Jaké rituály zařadit do svého každodenního života, aby vás zbavily vašeho trápení?
- Půl hodiny před snídaní vypijte sklenici teplé vody (třeba se lžičkou medu) nebo kysaného mléka.
- Dejte si jablko na začátek dne.
- Vypijte sklenici ovocné šťávy s vysokým obsahem vlákniny, např. mrkvové.
- Dejte si 2–4 sušené švestky po každém jídle.
- Smíchejte 1–2 lžičky lněného semínka s vodou a vypijte ji těsně před večeří.
- Dvakrát denně vypijte půl sklenice šťávy z kysaného zelí.
- Hroznová kúra: snězte 10 hroznů na lačný žaludek nebo půl hodiny před jídlem.
- Salát pro jemné pročištění trávicího systému: nakrájejte několik stroužků česneku, půl cibule, libovolnou listovou zeleninu a vše smíchejte se 2 lžícemi jablečného octa a trochou oleje. Navrch položte plátek tmavého chleba.
Zdroj: Healthline, Healthline