Podle některých studií jsou lidé s určitými krevními skupinami náchylnější k rozvoji některých onemocnění. Chce to však více poznatků.
Vědci stále řeší otázku, proč se u některých lidí rozvinou autoimunitní onemocnění a u jiných nikoli. Velkým předpokladem jsou genetika a faktory životního prostředí, které by ve vývoji nemoci měly hrát velkou roli. Ovšem některé studie naznačují také vliv určitých krevních skupin, zmiňuje web Healthline. To znamená, že určité nemoci by mohly být častější u lidí s daným typem krevní skupiny.
Jaké jsou krevní skupiny
Znát svou krevní skupinu potřebuje člověk v řadě situací. Jedná se o nezbytný fakt, pokud potřebujete krevní transfuzi nebo sami plánujete darovat krev. Ovšem ne všechny krevní skupiny jsou kompatibilní, proto je tak důležité znát svou krevní skupinu. Pokud byste přijali krev, která nejde dohromady s tou vaší, může to vyvolat nebezpečnou imunitní reakci, jak uvádí Jenneh Rishe. Nemějte však obavy, zdravotníci si samozřejmě v takovém případě vaši krev otestují.
Pokud se do vašeho systému dostane krev s antigeny (A, B), které vy sami nemáte, tělo se začne bránit a vytvoří si protilátky. Někteří lidé jsou však univerzálními příjemci a mohou přijímat krev libovolné krevní skupiny. Jinými slovy, pokud krev, kterou dostávají, nemá žádné antigeny, které by tělo označilo za cizí, organismus nezačne útočit. O krevních skupinách jsme již více psali na ZdravémStravování.
Pokud máte tuto krevní skupinu, klíšťata po vás doslova touží. Jedná se o největší riziko nemocí
Souvisejí krevní skupiny s některými nemocemi
Existují důkazy, že některá autoimunitní onemocnění jsou častější u lidí s určitými krevními skupinami. Chce to však mnohem více studií a výzkumů, aby se toto tvrzení mohlo považovat za vědecký fakt, uvádí dále Healthline. Dosavadní výsledky výzkumů o krevních skupinách a jejich spojení se specifickými autoimunitními onemocněními zatím hovoří takto.
Cukrovka 2. typu způsobuje, že se tělo stane odolným vůči inzulínu nebo neprodukuje dostatek tohoto hormonu. Jedna ze studií spojuje cukrovku 2. typu s krevní skupinou B, jakožto se zvýšeným rizikem vzniku tohoto onemocnění, kdežto nejméně rizikovou skupinou byli jedinci s krevní skupinou 0. Revmatická onemocnění způsobující bolest kloubů, pojivové tkáně, šlach a chrupavek se nejčastěji vyskytují u pacientů s krevní skupinou A.
Lupus je autoimunitním onemocněním, jenž je příčinou zánětu a bolesti celého těla. Příznaky se obvykle vyskytují v jedné oblasti, například v kloubech, kůži nebo orgánech. Jak se při zkoumání ukázalo, hrozbou se stává především pro lidi s krevní skupinu A nebo B. Zánětlivá onemocnění střev zase napadala více pacienty s krevní skupinou A.